Klimatyzację ma mniej więcej jedna trzecia pojazdów komunikacji miejskiej we Wrocławiu

i

Autor: Damian Bonarek Klimatyzację ma mniej więcej jedna trzecia pojazdów komunikacji miejskiej we Wrocławiu

Wrocław ma nowe tramwaje z zepsutą klimatyzacją. Jak sobie radzić, kiedy w pojeździe jest duszno? [WIDEO, AUDIO]

2016-06-09 11:50

Wrocławskie MPK kupiło tramwaje Moderus, gdzie klimatyzacja włącza się, ale po pewnym czasie przestaje działać. Przewoźnik zapewnia, że to wada konstrukcyjna i producent ma usunąć ją jak najszybciej, w ramach naprawy gwarancyjnej.

Niestety nie wiadomo kiedy klimatyzacja w Moderusach zacznie działać poprawnie. MPK planuje zakup kolejnych tramwajów tej marki. Poznański producent zapewnia, że w nowych pojazdach wszystko będzie działać tak jak powinno.

Nieprzyjemność podróży

Teraz na około 600 tramwajów i autobusów (łącznie z pojazdami należącymi do firmy Michalczewski) klimatyzację posiada ponad 200. Szansa trafienia na pojazd komunikacji miejskiej, gdzie brak latem chłodnego powietrza, jest więc niestety duża.

- Jeśli chodzi o wentylację, pozostawia ona dużo do życzenia, a zwłaszcza komunikacja autobusowa. Te okienka to są dobre na Syberię - opowiada jeden z pasażerów.

- Jest duszno. Wydaje mi się, że motorniczy nie włączają klimatyzacji pomimo tego, że ją mają - dodaje inna zapytana. 

- Akurat niestety miałem taką nieprzyjemność jechania takim tramwajem, w którym nie było sposobności zaczerpnięcia świeżego powietrza - wyjaśnia kolejny wrocławianin.

Jak sprawdzić czy jedziemy klimatyzowanym tramwajem lub autobusem?

- Jeżeli wsiadamy do pojazdu i czujemy, że nie ma tam miłego chłodu, to zwróćmy uwagę na to czy pojazd jest oznaczony śnieżynką. To jest taki piktogram, który wskazuje na to, że pojazd powinien być klimatyzowany - tłumaczy Agnieszka Korzeniowska z MPK.

Jeśli pojazd nie ma klimatyzacji kierowca lub motorniczy ma obowiązek otwarcia okien, aby zapewnić dopływ powietrza do wnętrza. Jeśli okna są zamknięte pozostaje nam zrobić to samemu.

Zobacz film reportera Radia ESKA Damiana Bonarka:

Posłuchaj materiału reportera Radia ESKA Damiana Bonarka:

Czytaj także: Poznaj Zidana! To on wytypuje wyniki meczów Polaków na Euro 2016 [GALERIA, AUDIO]​