Wrocław: Na kamienicy przy Legnickiej powstał mural poświęcony białoruskiej opozycji [ZDJĘCIA]

2021-04-03 9:39

Na jednej z wrocławskich kamienic powstał mural upamiętniający przyznanie białoruskiej opozycji Nagrody im. Sacharowa. Obraz przedstawia postać kobiety, symbolizującej walkę Białorusiunów o wolność. Mural zaprojektowała białoruska artystka Anna Redko.

Na elewacji kamienicy przy ul. Legnickiej 64 we Wrocławiu powstał mural upamiętniający przyznanie białoruskiej opozycji Nagrody im. Sacharowa. Autorem projektu jest białoruska artystka Anna Redko, a mural wykonali Maria Dakarewicz i Dominik Dziedzina ("Murall"). Obraz przedstawia postać kobiety, symbolizującej walkę Białorusiunów o wolność.

Nagroda Sacharowa (pełna nazwa: Nagroda im. Sacharowa za wolność myśli) to wyróżnienie przyznawane od 1988 r. przez Parlament Europejski osobom lub grupie osób szczególnie zasłużonych w walce na rzecz praw człowieka i wolności. Wśród laureatów są m.in. Nelson Mandela, Kofi Anan czy Reporterzy bez Granic. W 2020 roku Nagrodą im. Sacharowa Parlament Europejski uhonorował białoruską opozycję demokratyczną. W jej imieniu nagrodę odebrały przedstawicielki Rady Koordynacyjnej – Swiatłana Cichanouska i Weranika Capkala.

Przypomnijmy, że 25 marca - w Dniu Wolności Białorusi - Rada Miejska Wrocławia w przyjęła rezolucję, w której wyraziła solidarność i wsparcie dla obywateli Białorusi. „Sprzeciwiamy się przemocy, agresji i represjom wymierzonym przez władzę wobec społeczeństwa białoruskiego. Sprzeciwiamy się brutalnej pacyfikacji protestów obywatelskich” - podkreślili radni w przyjętej rezolucji.

Mural dla białoruskiej opozycji przy ulicy Legnickiej we Wrocławiu