Wrocław solidarny z Białorusią

i

Autor: Zscout370 / Wikipedia

Wrocław solidarny z Białorusią. „Sprzeciwiamy się przemocy, agresji i represjom”

2021-03-26 8:16

W czwartek (25 marca) - w Dniu Wolności Białorusi - Rada Miejska Wrocławia w przyjęła rezolucję, w której wyraziła solidarność i wsparcie dla obywateli tego kraju. „Sprzeciwiamy się przemocy, agresji i represjom wymierzonym przez władzę wobec społeczeństwa białoruskiego” - podkreślili radni w przyjętej rezolucji.

Podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej Wrocławia przyjęto rezolucję ws. sytuacji na Białorusi. Jak podkreślono, w kontekście ostatnich zatrzymań szefowej Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys oraz członka zarządu ZPB Andrzeja Poczobuta, apel nabiera szczególnego znaczenia.

„Sprzeciwiamy się przemocy, agresji i represjom wymierzonym przez władzę wobec społeczeństwa białoruskiego. Sprzeciwiamy się brutalnej pacyfikacji protestów obywatelskich” - czytamy w rezolucji.

Bartłomiej Ciążyński, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej i członek Klubu Radnych Forum Jacka Sutryka – Wrocław Wspólna Sprawa, podkreślił, że Białorusini walczą o wolność i przyszłość swojego kraju.

- Ta walka zaczęła się wiele miesięcy temu i trwa do dzisiaj. Represje się nasilają, a dyktatura białoruska się nie cofa. Świat musi o tym wiedzieć - powiedział Ciążyński.

W czwartek rano w Grodnie władze białoruskie zatrzymały członka zarządu ZPB Andrzeja Poczobuta. Szefowa ZPB Andżelika Borys została zatrzymana we wtorek, a w środę skazana na 15 dni aresztu za „organizację nielegalnej imprezy”, za jaką władze uznały tradycyjny jarmark Grodzieńskie Kaziuki.

Nowe obostrzenia 27.03 - 09.04