Wrocław: Nowy mural na Nadodrzu. Zdobi szkołę i… pochłania smog! [ZDJĘCIA]

2021-04-02 9:41

Na wrocławskim Nadodrzu pojawił się nowy mural. Z okazji 75-lecia III Liceum Ogólnokształcącego na ścianie budynku obok szkoły powstał mural z podobizną jej patrona - Adama Mickiewicza. Wykonany przy pomocy specjalnej, ekologicznej farby obraz pochłania taką samą ilość smogu co 100 drzew.

Mieszkańcy wrocławskiego Nadodrza mogą podziwiać już nowy mural, który powstał w okolicach ul. Kurkowej. Z okazji 75-lecia III Liceum Ogólnokształcącego, na ścianie budynku obok szkoły pojawił się mural z podobizną jej patrona – Adama Mickiewicza. Projekt sfinansowały Dom Development oraz Dom Construction realizujące sąsiadującą z liceum inwestycję – Dom na Kurkowej.

Pomysł na realizację muralu powstał kilka lat temu.

- Wydawało nam się, że będzie to koncepcja, która zostanie tylko w sferze marzeń, ale nadchodzący jubileusz stał się pretekstem do jej realizacji – mówi dyrektor III LO im. Adama Mickiewicza. Tomasz Cygal. - Dzięki wsparciu firm Dom Development i Dom Construction oraz zgodzie kierownictwa stacji sanitarno-epidemiologicznej na wykorzystanie ściany będącej fasadą ich budynku, „trójkowy” mural, który wydawał się być nierealnym marzeniem, staje się faktem.

Projekt muralu wybrano w konkursie skierowanym do uczniów i wychowanków szkoły. Zwycięska praca Macieja Konopki, absolwenta klasy architektonicznej, przedstawia historię liceum na tle miasta. Postać Adama Mickiewicza znajduje się na pierwszym planie, natomiast w tło wkomponowano symbole Wrocławia oraz dwa budynki, w których na przestrzeni lat mieściła się wrocławska „trójka”.

Do realizacji muralu użyto specjalistycznych farb pochłaniających smog. Jeden metr kwadratowy ściany pomalowanej taką farbą pochłania taką samą ilość smogu co jedno drzewo, a ponieważ mural ma powierzchnię 100 mkw., oznacza to, że pochłania tyle smogu co 100 drzew!

- Ekologiczne podejście do życia jest ważne i konieczne, aby móc właściwie wychowywać kolejne pokolenia uczniów. Dlatego zastosowanie tego rozwiązania jest dla nas niezwykle cenne – dodaje dyrektor III LO.

Nowy mural na wrocławskim Nadodrzu.