Wrocławski sąd skazał mężczyznę, który na Facebooku pochwalał zamach na meczety

i

Autor: pixabay.com

Wrocław: Pochwalał zamach na meczety. Został skazany za wpis na Facebooku!

2021-02-03 11:32

Na pół roku ograniczenia wolności skazał wrocławski sąd mężczyznę, który we wpisie na Facebooku pochwalał zamach na meczety w Nowej Zelandii, w którym w 2019 r. zginęło 51 osób. Wyrok jest nieprawomocny.

W środę (3 lutego) Sąd Okręgowy we Wrocławiu skazał Patryka H. za publiczne pochwały zamachu na meczety w Nowej Zelandii, w którym w 2019 r. zginęło 51 osób. Prokuratura Rejonowa dla Wrocławia-Psie Pole oskarżyła mężczyznę o to, że w sierpniu 2020 r. za pośrednictwem portalu Facebook publicznie pochwalał stosowanie przemocy wobec grupy osób z powodu przynależności wyznaniowej poprzez umieszczenie pod artykułem "Sprawca masakry w Nowej Zelandii skazany. Zabił 51 osób" wpisu o treści: "Dobrze zrobiłeś szanuję, Trzymam kciuki i szybkiego powrotu na wolność".

Patryk H. przyznał się w śledztwie do zarzutów i oświadczył, że "bardzo żałuje" tego co zrobił. Wnioskował o dobrowolne poddanie się karze w postaci ograniczenia wolności. Ostatecznie mężczyzna został skazany na pół roku ograniczenia wolności w postaci prac społecznych w wymiarze 30 godzin miesięcznie. Ponadto będzie musiał zapłacić tysiąc złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Sędzia Elżbieta Wylegalska w uzasadnieniu wyroku podkreśliła, że dowody w tej sprawie w sposób jasny wskazują na winę oskarżonego. Sędzia wskazała przy tym, że Patryk H. jest osobą młodocianą i do tej pory nie karaną oraz podkreśliła, że mężczyzna wyraził skruchę.

- W ocenie sądu adekwatną karą będzie kara ograniczenia wolności – powiedziała sędzia. - Będzie ona bardziej wychowawcza niż kara z warunkowym zawieszeniem i pozwoli oskarżonemu zrozumieć naganność postępowania poprzez wykonywanie prac na cele społeczne.

Wyrok jest nieprawomocny.

Uciekając przed policjantami staranował zapory kolejowe