We Wrocławiu PESELE nadawane są uchodźcom z Ukrainy w Centrach Obsługi Mieszkańca (COM): przy Zapolskiej 4, przy pl. Nowy Targ 1/8 oraz przy al. Kromera 44. W środę, 16 marca, przed południem do COM-u przy ul. Zapolskiej tworzyła się kilkudziesięciometrowa kolejka, w której stały w zdecydowanej większości kobiety z dziećmi.
We wszystkich COM-ach jest łącznie 31 punktów, w których obsługiwani są uchodźcy. W załatwieniu formalności pomaga im w sumie 20 wolontariuszy znających język ukraiński. Obsługa jednej osoby ubiegające się o PESEL trwa ponad 20 minut.
Jak powiedział Marcin Obłoza z biura prasowego wrocławskiego magistratu, urząd planuje otwarcie jeszcze mobilnych punktów, w których uchodźcom będą nadawane PESELE. - Do tej pory, od 24 lutego, nadano 6 tys. numerów PESEL – powiedział Obłoza zaznaczając, że w tej liczbie są nie tylko Ukraińcy, ale również Polacy.
W komunikacie wrocławskiego magistratu podano, że obywatele Ukrainy mogą załatwić sprawę wyłącznie po wcześniejszym umówieniu wizyty. Mogą to zrobić przez internet pod linkiem bez-kolejki.um.wroc.pl, telefonicznie: pod numerem telefonu 71 777 87 77 lub osobiście: w Centrach Obsługi Mieszkańca.
Tożsamość wnioskującego jest potwierdzana na podstawie dokumentu podróży, Karty Polaka lub innego dokumentu ze zdjęciem, umożliwiającego ustalenie tożsamości (nawet nieważnego). W przypadku osób, które nie ukończyły 18. roku życia, może to być również dokument potwierdzający urodzenie.
"Co ważne, osoby, którym został już nadany numer PESEL (bez fotografii i pobierania odcisków palców), będą musiały ponownie zgłosić się do Centrum Obsługi Mieszkańca w celu przedłożenia fotografii i pobrania odcisków palców. Zgodnie z ustawą jest to niezbędne, by mogły korzystać z rozwiązań pomocowych przewidzianych w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy" - napisano w komunikacie.