Rusza remont skrzyżowania przy Dworcu Głównym

i

Autor: MPK Wrocław

Wrocław: Rusza remont skrzyżowania przy Dworcu Głównym. Duże zmiany w komunikacji [MAPA]

2020-11-05 22:27

W sobotę (7 listopada) rozpocznie się remont skrzyżowania ul. Piłsudskiego, Kołłątaja i Peronowej. W ramach remontu MPK wymieni ponad pół kilometra torów, pojawi się też nowy asfalt. Zanim to jednak nastąpi kierowcy i pasażerowie MPK muszą liczyć się z dużymi utrudnieniami.

Rozpoczyna się remont skrzyżowania przy Dworcu Głównym we Wrocławiu. Na skrzyżowaniu ul. Piłsudskiego, Kołłątaja i Peronowej, a także na ul. Kołłątaja - od ul. Piłsudskiego do ul. Rejtana – wyremontowane zostanie torowisko tramwajowe. MPK wymieni 5 rozjazdów, 7 zwrotnic i 16 krzyżownic - łącznie ponad pół kilometra torów.

Spis treści

  1. MAPA ZMIAN W KOMUNIKACJI TRAMWAJOWEJ
  2. ZMIANY W KOMUNIKACJI TRAMWAJOWEJ
  3. ZMIANY W KOMUNIKACJI AUTOBUSOWEJ

- Skrzyżowanie przy Dworcu Głównym można nazwać „współczesną bramą Wrocławia”, bo właśnie od niego wielu turystów i gości rozpoczyna swoją podróż po stolicy Dolnego Śląska – mówi prezes MPK Krzysztof Balawejder. – Dobre pierwsze wrażenie jakie pozostawimy spowoduje, że osoby które nas odwiedzą chętniej będą do nas wracać.

Jak zapewniają przedstawiciele MPK, po remoncie tramwaje będą płynniej i ciszej przejeżdżały przez skrzyżowanie, co znacznie poprawi komfort pasażerów. Zyskają też pasażerowie autobusów i kierowcy samochodów, bo pozapadana nawierzchnia zostanie wymieniona na nową.

Zanim to jednak nastąpi, musimy przygotować się na duże utrudnienia w ruchu. W trakcie remontu zamknięta będzie większa część krzyżówki - mżliwy będzie jedynie skręt w prawo z ul. Peronowej w Piłsudskiego. Objazdami pojadą zarówno samochody, jak i tramwaje oraz autobusy. Dla wygody pasażerów linii 0L, 4, 8, 9, 15, 31 i 32, na czas robót, zostanie uruchomiony dodatkowy przystanek przed skrętem z ul. Piłsudskiego w Stawową.

Prace rozpoczną się w sobotę (7 listopada) i potrwają do końca stycznia. Remont będzie kosztował ponad 9 mln zł.

MAPA ZMIAN W KOMUNIKACJI TRAMWAJOWEJ

Zmiany w komunikacji MPK Wrocław

i

Autor: MPK Wrocław

ZMIANY W KOMUNIKACJI TRAMWAJOWEJ

Linia 0L/0P

Linia okólna będzie kursowała w obu kierunkach objazdem od pl. Legionów, przez ul. Piłsudskiego, Stawową, Borowską, Glinianą, Hubską, Pułaskiego, pl. Wróblewskiego i most Grunwaldzki do Ronda Reagana z pominięciem przystanku "Pułaskiego".

Linia 2

"Dwójka" będzie kursowała w obu kierunkach objazdem od ul. Powstańców Śląskich przez ul. Świdnicką, pl. Teatralny i ul. Teatralną do ul. Piotra Skargi, z pominięciem przystanków "Dworzec Główny" i "Wzgórze Partyzantów".

Linia 4

"Czwórka" będzie kursowała w obu kierunkach objazdem od pl. Legionów przez ul. Piłsudskiego, Stawową, Borowską, Glinianą, Hubską, Pułaskiego, pl. Wróblewskiego i most Grunwaldzki do Ronda Reagana z pominięciem przystanków "Narodowe Forum Muzyki", "Zamkowa", "Świdnicka" i "Galeria Dominikańska".

Linia 5

Tramwaje linii 5 będą kursowały w obu kierunkach objazdem od pl. Legionów przez ul. Sądową, Krupniczą, Kazimierza Wielkiego do pl. Dominikańskiego z pominięciem przystanków "Arkady (Capitol)", "Dworzec Główny" i "Wzgórze Partyzantów".

Linia 8

"Ósemka" będzie kursowała w obu kierunkach objazdem od ul. Borowskiej przez ul. Stawową, Piłsudskiego, Świdnicką, pl. Teatralny i ul. Teatralną do ul. Piotra Skargi z pominięciem przystanku "Wzgórze Partyzantów".

Linia 9

Tramwaje linii 9 będą kursowały w obu kierunkach objazdem od ul. Borowskiej przez ul. Stawową, Piłsudskiego, Świdnicką, plac Teatralny i ul. Teatralną do ul. Piotra Skargi z pominięciem przystanku "Wzgórze Partyzantów".

Linia 11

Tramwaje linii 11 będą kursowały w obu kierunkach objazdem od pl. Legionów przez ul. Sądową, Krupniczą, Kazimierza Wielkiego do pl. Dominikańskiego z pominięciem przystanków "Arkady (Capitol)", "Dworzec Główny" i "Wzgórze Partyzantów".

Dodatkowy przystanek dla tramwajów

Aby ułatwić dojazd do Dworca Głównego PKP, na ul. Piłsudskiego przed skrzyżowaniem z ul. Stawową zostanie uruchomiony dodatkowy tymczasowy przystanek tramwajowy dla linii 0L, 4, 8, 9, 15, 31 i 32 jadących od strony przystanku "Arkady (Capitol)" w kierunku Dworca Autobusowego.

ZMIANY W KOMUNIKACJI AUTOBUSOWEJ

Linie K, N, 110, 145, 146

Autobusy linii K, N, 145 i 146 jadące w kierunku ul. Kołłątaja będą zatrzymywały się na przystanku w zatoce autobusowej przy ul. Peronowej, obok bocznego wejścia do holu Dworca Głównego PKP i realizowały kursy objazdem przez Gwarną i Kościuszki.

W kierunku przeciwnym obecny przystanek autobusowy z ul. Peronowej dla linii K, N, 110, 145 i 146 zostanie przeniesiony na ul. Stawową przed skrzyżowanie z ul. Bogusławskiego.

Dodatkowo autobusy linii 145 i 146 kursujące od strony Ronda Reagana w kierunku Osiedla Gaj będą kursowały objazdem od ul. Podwale przez ul. Kołłątaja z pominięciem przystanku "Dworzec Główny (Dworcowa)", który zlokalizowany jest przy ul. Dworcowej.

Linie 112, 113, 612

Autobusy linii 112, 113 i 612 rozpoczynające kursy przy Dworcu Głównym w kierunku Osiedla Wojszyce i Ołtaszyn, na ul. Peronowej będą zawracały na torowisko tramwajowe w ciągu ul. Peronowej i realizowały kursy po swojej trasie przejazdu w kierunku ul. Borowskiej.

Linie 206, 240, 241, 242, 243, 245, 246, 247, 248, 249, 251, 253, 255, 257, 259

Autobusy linii 241, 242, 243, 245, 246, 251, 253, 255 i 259 jadące w kierunku ul. Kołłątaja będą zatrzymywały się na przystanku w zatoce autobusowej przy ulicy Peronowej obok bocznego wejścia do holu Dworca Głównego PKP i realizowały kursy objazdem przez Gwarną i Kościuszki.

W kierunku przeciwnym obecny przystanek autobusowy z ul. Peronowej w kierunku Petrusewicza dla linii 240, 241, 242, 243, 245, 246, 247, 248, 251, 253, 255, 257 i 259 zostanie przeniesiony na ul. Stawową przed skrzyżowanie z ul. Bogusławskiego.

Autobusy linii 206, 247, 248, 249 i 257 jadące z Petrusewicza w kierunku Nowego Dworu lub Karłowic i Różanki będą kursowały z pominięciem przystanku "Dworzec Główny" przy ul. Peronowej.

Napisy polskich pionierów na urzędzie we Wrocławiu