Wrocław: Zagadka kobiety z Manhattanu. Kim jest tajemnicza postać?

i

Autor: Maciek Lulko/Flickr.com Wrocław: Zagadka kobiety z Manhattanu. Kim jest tajemnicza postać?

Wrocław. Tajemnicza kobieta ze słynnego zdjęcia odnaleziona! Zagadka rozwiązana po 40 latach

2021-04-18 20:05

Muzeum Architektury we Wrocławiu odnalazło bohaterkę słynnego zdjęcia Chrisa Niedenthala, które zostało zrobione na wrocławskim „Manhattanie” w 1982 roku. Zagadka rozwiązana! Kim jest tajemnicza kobieta? Już wszystko wiadomo! Okazała się nią ówczesna maturzystka, która w tym czasie przygotowywała się do egzaminów wstępnych na Akademię Medyczną. Więcej szczegółów znajdziesz w artykule poniżej.

W czwartek wrocławskie Muzeum Architektury zwróciło się z apelem o pomoc w odnalezieniu kobiety ze słynnego zdjęcia Niedenthala, zrobionego latem 1982 r, kiedy to fotoreporter przebywał we Wrocławiu. Jego bohaterka, młoda, kolorowo ubrana kobieta, stoi na balkonie jednego z charakterystycznych wieżowców, których kompleks został zaprojektowany przez wrocławską architekt Jadwigę Grabowską-Hawrylak w połowie lat 60. XX w. Zespół sześciu wieżowców tworzących tzw. wrocławski Manhattan to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów Placu Grunwaldzkiego we Wrocławiu.

Pracownicy wrocławskiego Muzeum Architektury poinformowali w niedzielę w mediach społecznościowych, że bohaterkę zdjęcia udało się odnaleźć już trzy godziny po publikacji pierwszych informacji o rozpoczęciu poszukiwań. Pojawiło się też kilka innych tropów, które pracownicy muzeum chcieli zweryfikować, ale – jak podkreślili - od soboty zagadka jest już rozwiązana!

- Kobieta na balkonie wieżowca numer 8 na wrocławskim Manhattanie mieszka dziś w Kłodzku i jest dentystką. Latem 1982 roku była tuż po maturze i właśnie przygotowywała się do egzaminów wstępnych na Akademię Medyczną – ogłosili pracownicy muzeum.

Bohaterka zdjęcia mieszkała wówczas wraz z koleżanką na drugim piętrze wieżowca, w mieszkaniu nr 12. „Ten dzień pamięta jako wyjątkowo upalny; wyszła na balkon, by chwile odpocząć od nauki i zaczerpnąć świeżego powietrza. Na balkonie 9. piętra, w bloku naprzeciw, stał właśnie Chris Niedenthal” – podało muzeum.

Jak podaje PAP, pretekstem do poszukiwań kobiety ze zdjęcia Chrisa Niedenthala jest realizacja dokumentu „Po polsku Manhattan”. Ma być to filmowa prezentacja najważniejszego dzieła w dorobku Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak, pierwszej kobiety z dyplomem architekta we Wrocławiu. Dokument, którego producentem jest polsko-portugalska Fundacja Entre, miał już premierę w Portugalii w grudniu 2020 r. Muzeum Architektury we Wrocławiu i studio Kova Production pracują nad polską, rozszerzoną wersją filmu, którego osią przewodnią są poszukiwania kobiety sportretowanej latem 1982 r. przez Chrisa Niedenthala.

Tak bardzo spieszył się na randkę, że stracił prawo jazdy