Pożar na Dworcu Świebodzkim. Tak wyglądała akcja gaśnicza!

i

Autor: Piotr Zwarycz/KM PSP we Wrocławiu

Wrocław: Tragiczny pożar strzelnicy na Dworcu Świebodzkim. Ruszył proces

2021-09-13 12:08

Przed wrocławskim sądem rozpoczął się w poniedziałek proces Dariusza H., właściciela strzelnicy na Dworcu Świebodzkim, gdzie w listopadzie 2019 r. doszło do tragicznego pożaru. W zdarzeniu zginęła jedna osoba, a siedem zostało rannych. Mężczyźnie grozi do 15 lat więzienia.

Pożar w budynku Dworca Świebodzkiego we Wrocławiu wybuchł 14 listopada 2019 r. W jednym z wynajmowanych pomieszczeń piwnicznych Dariusz H. urządził strzelnicę, w której prowadził szkolenia z zakresu strzelania z broni palnej. W czasie feralnego zdarzenia na strzelnicy przebywało 11 osób, w tym instruktor strzelectwa i jego pomocnik. Usytuowanie strzelnicy i ograniczone możliwości ewakuacyjne spowodowały, że siedem osób biorących udział w kursie strzeleckim doznało obrażeń ciała w postaci oparzeń od I do IV stopnia. Jednemu z pokrzywdzonych nie udało się wydostać na zewnątrz i został w strefie objętej pożarem.

Potężny pożar na Swojczyckiej we Wrocławiu

Nieprzytomny 24-latek został wyniesiony na zewnątrz, a ratownicy medyczni natychmiast przystąpili do jego reanimacji. Niestety, trwająca kilkadziesiąt minut reanimacja okazała się nieskuteczna i lekarz stwierdził zgon mężczyzny. Przyczyną zgonu było zatrucia tlenkiem węgla i uduszenie z braku tlenu.

Akcja ratowniczo-gaśnicza trwała ponad 6 godzin. Uczestniczyło w niej kilkanaście zastępów straży pożarnej, a także policjanci i ratownicy medyczni. Akcja gaśnicza była wyjątkowo utrudniona ze względu na bardzo duże zadymienie pomieszczeń piwnicznych i ryzyko związane z eksplodującą amunicją. Do pożaru doszło w czasie strzelania, podczas którego zapalił się zgromadzony na ścianach i suficie proch strzelniczy.

Dariusz H. nie przyznał się do winy

W poniedziałek przed sądem Dariusz H. nie przyznał się do zarzutów i odmówi składania wyjaśnień. Przypomnijmy, że w ramach śledztwa biegły z zakresu pożarnictwa ustalił, że w strzelnicy naruszone zostały zasady bezpieczeństwa przeciwpożarowego m.in. poprzez zastosowanie do wykończenia jej wnętrza pianki poliuretanowej, której stosowanie w takiego rodzaju pomieszczeniach jest zabronione z uwagi jej łatwopalność i wytwarzanie gryzącego dymu w razie zapalenia.

Sonda
Jak oceniasz pracę straży pożarnej?