Wrocławscy konsulowie grają razem z WOŚP

2022-01-18 10:40
Wrocławscy konsulowie
Autor: mat. prasowe

Konsulowie generalni i honorowi we Wrocławiu, wspólnie z prezydentem Wrocławia przekazali przedmiot na licytację 30. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To specjalny „Wrocławski Paszport”, oparty na reprodukcji obrazu Tycjana „Anioł ze wstęgą”. Inicjatywa miasta i konsulatów jest pierwszą tego typu podjętą na rzecz WOŚP.

- Od czasu, kiedy jako 12-latek, pierwszy raz wziąłem udział w Orkiestrze ta magiczna inicjatywa stała się nie tylko stałym elementem tradycji dla mojego pokolenia, ale też symbolem wolnej Polski na świecie, czego dowodem jest udział wszystkich 25 wrocławskich konsulatów w tegorocznym finale - powiedział Radosław Tadajewski, konsul honorowy Brazylii.

Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, dodał, że wszyscy łączą siły w słusznej sprawie. - Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to nie tylko zbiórka pieniędzy. To także rokroczna lekcja tolerancji, otwartości, solidarności z innymi – rozpoczął mówił Jacek Sutryk.

- Ten „Wrocławski Paszport”, który wspólnie z Konsulami generalnymi i honorowymi we Wrocławiu przekazujemy na licytację, mam nadzieję będzie kolejną cegiełką dobra, którą dołożymy do wspaniałego dzieła stworzonego przez Jurka Owsiaka – przekonywał Jacek Sutryk.

Kartikey Johri - konsul honorowy Indii oraz inicjator projektu również podkreślił duże przywiązanie do legendarnej akcji, którą 30 lat temu zorganizował po raz pierwszy Jerzy Owsiak.- Drogi Jurku – świat stoi za Tobą i za dobrem, które niesiesz już od 30 lat. Chcemy przekazać na licytację ten paszport jako symbol otwartości, solidarności i wielokulturowości – słowem tych wartości, które reprezentujemy we Wrocławiu – zwrócił się do Owsiaka Kartikey Johri.

"Anioł ze wstęgą" jest autorstwa wybitnego artysty wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych – Lerego Papidze, który według projektu uznanego plastyka – Andrzeja Pośpiecha wykonał kilkuczęściowe ceramiczne dzieło ze złotym wykończeniem, na podobieństwo księgi. Dzieło waży ponad 15 kilogramów, jest pozłacane i artystycznie zdobione. W środku znajduje się praktyczny paszport w postaci małej książeczki, na której można podbić pieczątkę danego kraju.- Na każdej stronie znajduje się informacja o danym konsulacie i kraju, który reprezentuje - wskazywał Wojciech Wróbel – konsul honorowy Gruzji.W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy będzie zbierać pieniądze na sprzęt, który pomoże w diagnostyce i leczeniu wzroku u dzieci.- Przed nami ostatnia prosta związana z przygotowaniami do 30. Wielkiego Finału WOŚP. Bardzo się cieszymy, że to kolejna licytacja, którą będziemy mogli podjąć w ramach Wielkiej Orkiestry. Cel jest przecież ten sam i niezmienny od lat – pomoc chorym i potrzebującym dzieciom - podkreślił Tomasz Lektarski, organizator i szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy we Wrocławu.We Wrocławiu funkcjonuje 25 konsulatów – 22 honorowe oraz 3 generalne (Niemiec, Węgier i Ukrainy, który przyjął swoich pierwszych interesantów).

Jędrzychowice. Tu doszło do tragedii
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE