Wrocławscy konsulowie

i

Autor: mat. prasowe

Wrocławscy konsulowie grają razem z WOŚP

2022-01-18 10:40

Konsulowie generalni i honorowi we Wrocławiu, wspólnie z prezydentem Wrocławia przekazali przedmiot na licytację 30. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To specjalny „Wrocławski Paszport”, oparty na reprodukcji obrazu Tycjana „Anioł ze wstęgą”. Inicjatywa miasta i konsulatów jest pierwszą tego typu podjętą na rzecz WOŚP.

- Od czasu, kiedy jako 12-latek, pierwszy raz wziąłem udział w Orkiestrze ta magiczna inicjatywa stała się nie tylko stałym elementem tradycji dla mojego pokolenia, ale też symbolem wolnej Polski na świecie, czego dowodem jest udział wszystkich 25 wrocławskich konsulatów w tegorocznym finale - powiedział Radosław Tadajewski, konsul honorowy Brazylii.

Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, dodał, że wszyscy łączą siły w słusznej sprawie. - Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to nie tylko zbiórka pieniędzy. To także rokroczna lekcja tolerancji, otwartości, solidarności z innymi – rozpoczął mówił Jacek Sutryk.

- Ten „Wrocławski Paszport”, który wspólnie z Konsulami generalnymi i honorowymi we Wrocławiu przekazujemy na licytację, mam nadzieję będzie kolejną cegiełką dobra, którą dołożymy do wspaniałego dzieła stworzonego przez Jurka Owsiaka – przekonywał Jacek Sutryk.

Kartikey Johri - konsul honorowy Indii oraz inicjator projektu również podkreślił duże przywiązanie do legendarnej akcji, którą 30 lat temu zorganizował po raz pierwszy Jerzy Owsiak.- Drogi Jurku – świat stoi za Tobą i za dobrem, które niesiesz już od 30 lat. Chcemy przekazać na licytację ten paszport jako symbol otwartości, solidarności i wielokulturowości – słowem tych wartości, które reprezentujemy we Wrocławiu – zwrócił się do Owsiaka Kartikey Johri.

"Anioł ze wstęgą" jest autorstwa wybitnego artysty wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych – Lerego Papidze, który według projektu uznanego plastyka – Andrzeja Pośpiecha wykonał kilkuczęściowe ceramiczne dzieło ze złotym wykończeniem, na podobieństwo księgi. Dzieło waży ponad 15 kilogramów, jest pozłacane i artystycznie zdobione. W środku znajduje się praktyczny paszport w postaci małej książeczki, na której można podbić pieczątkę danego kraju.- Na każdej stronie znajduje się informacja o danym konsulacie i kraju, który reprezentuje - wskazywał Wojciech Wróbel – konsul honorowy Gruzji.W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy będzie zbierać pieniądze na sprzęt, który pomoże w diagnostyce i leczeniu wzroku u dzieci.- Przed nami ostatnia prosta związana z przygotowaniami do 30. Wielkiego Finału WOŚP. Bardzo się cieszymy, że to kolejna licytacja, którą będziemy mogli podjąć w ramach Wielkiej Orkiestry. Cel jest przecież ten sam i niezmienny od lat – pomoc chorym i potrzebującym dzieciom - podkreślił Tomasz Lektarski, organizator i szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy we Wrocławu.We Wrocławiu funkcjonuje 25 konsulatów – 22 honorowe oraz 3 generalne (Niemiec, Węgier i Ukrainy, który przyjął swoich pierwszych interesantów).

Jędrzychowice. Tu doszło do tragedii