Izolatoria przeznaczone są dla osób zakażonych koronawirusem, których stan zdrowia nie wymaga hospitalizacji. Izolowani pacjenci mają zapewnioną opiekę medyczną, psychologiczną oraz wyżywienie. Funkcjonowanie obiektów jest finansowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.
Pierwsze dolnośląskie izolatorium działa już w Obornikach Śląskich. Kolejne powstało w hotelu Wieniawa przy ul. Gajowickiej we Wrocławiu. Za jego prowadzenie odpowiadać będzie Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. J. Gromkowskiego.
Do otwarcia izolatorium w hotelu Wieniawa przyczynili się m.in. studenci Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Wolontariusze, zabezpieczeni w rękawiczki i maseczki ochronne, przystosowywali pokoje dla medyków oraz pacjentów. Dzięki ich pomocy, w kilka godzin przygotowanych zostało 150 pomieszczeń.
Jak zapowiada Dolnośląski Urząd Wojewódzki, kolejne izolatorium uruchomione zostanie w Bolesławcu.
W województwie dolnośląskim kwarantanną objętych jest ok. 4 tys. osób.
Kto trafi do izolatorium?
- osoby chore na COVID-19 o łagodnym przebiegu, nie wymagające leczenia w szpitalu
- osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, ale ze względu na możliwość zakażenia bliskich z grupy podwyższonego ryzyka (np. osoby starsze, z obniżoną odpornością) nie powinny w nim przebywać
- osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, lecz nie mogą poddać się jej w miejscu zamieszkania