Wrocławski szpital ma najnowocześniejszą karetkę w Polsce

i

Autor: Urząd Miejski Wrocławia

Wrocławski szpital ma najnowocześniejszą karetkę w Polsce. Kosztowała ponad milion złotych! [ZDJĘCIA]

2020-09-02 16:06

Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu pozyskał najnowocześniejszą karetkę w Polsce. Ambulans kosztował ponad milion złotych i będzie służył do przewozu osób z ostrą niewydolnością oddechową, w tym również pacjentów w skrajnie ciężkim przebiegu choroby COVID-19. To druga karetka w Polsce, w której pacjent będzie mógł być podłączony do urządzenia zastępującego pracę płuc oraz serca.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu za ponad milion złotych kupił ambulans kontenerowy do przewozu osób z ostrą niewydolnością oddechową. W karetce pacjent będzie mógł być podłączony do urządzenia zastępującego pracę płuc oraz serca. Pojazd będzie służył m.in. do przewozu pacjentów w skrajnie ciężkim przebiegu choroby COVID-19.

- Ambulans daje nam zupełnie nowe możliwości w przypadku ratowania chorych ze wstrząsem kardiogennym, którzy w czasie transportu do naszego ośrodka, będą wymagać terapii ECMO - mówi prof. Piotr Ponikowski, kierownik Centrum Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, rektor Uniwersytetu Medycznego.

Oddychanie przewożonego pacjenta będzie wspomagane mechanicznie, a dodatkowo pojazd został wyposażony w respirator, pompy infuzyjne, defibrylator oraz specjalne nosze. To druga taka karetka w Polsce, dotychczas podobny ambulans był tylko w Poznaniu.

- Przygotowanie ambulansu, zgodnie z wytycznymi USK, trwało kilkanaście tygodni - mówi dr Piotr Pobrotyn, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. - Można powiedzieć, że powstał w nim mały oddział intensywnej terapii.

Najnowocześniejsza karetka w Polsce kosztuje ponad 1,1 mln złotych. Ambulans powstał na bazie samochodu Mercedes Benz Sprinter 419 CDI z 2019 roku z trzylitrowym silnikiem o mocy 190 KM i siedmiobiegową skrzynią. Samochód ma wzmocnioną przednią oś, dodatkowy akumulator, przyłączenia elektryczne dla dodatkowych odbiorników i ogrzewanie wodne. W środku znajdują się liczne szafy ze schowkami, w których przechowywane są leki, środki odurzające, lodówka, butle tlenowe oraz instalacje do montażu sprzętu medycznego.

Karetka wyposażona jest w ECMO, czyli pozaustrojowy układ zawierający pompę oraz oksygenator, pozwalający przez pewien czas zastąpić pracę płuc lub serca pacjenta. W skład wyposażenia medycznego wchodzą też: respirator, ssak elektryczny z uchwytem ściennym, ciśnieniomierz, nosze płachtowe z torbą, dwie butle z tlenem, mankiet do szybkich przetoczeń, laryngoskop, stetoskop, termometr, ciśnieniomierz, ssak oraz pompa infuzyjna.

Milion złotych na zakup karetki przekazał szpitalowi prezydent Wrocławia.

W Lublinie otwarto jedną z najnowocześniejszych szkół w Polsce