Wrocławskie zoo szuka imienia dla młodego leniwca

i

Autor: Zoo Wrocław We wrocławskim zoo mieszkają 3 leniwce

Wrocławskie zoo szuka imienia dla małego leniwca. Konkurs już ruszył

2021-10-20 14:38

Czy leniwce się lenią? Pracownicy wrocławskiego zoo zapewniają, że na pewno nie. Wszystko tylko robią bardzo powoli, oszczędzając energię – śpią 15 godzin na dobę, wypróżniają się raz w tygodniu i kopulują powoli przez 40 minut. We wrocławskim zoo mieszkają obecnie trzy leniwce. Dla najmłodszego z nich pilnie poszukiwane jest imię.

20 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Leniwca. Tego dnia swoje święto obchodzi również rodzina leniwców mieszkająca we wrocławskim ogrodzie zoologicznym - 10-letnia samica Celina, która przyjechała do Wrocławia w 2012 r. z niemieckiego zoo w Hanowerze, samiec Apollo urodzony 15 lat temu w angielskim Amazon World Zoo, który dołączył 3 lata temu oraz ich młode, które przyszło na świat 15 września 2020 r. i którego płeć udało się w końcu ustalić.

- Mały leniwiec okazał się bardzo szczwany - mówi Bartek Siemież, opiekun leniwców z wrocławskiego zoo. - Nie dał się podejść i obejrzeć z bliska, a nie chcieliśmy go łapać, aby nie stresować jego i rodziców. Zwłaszcza, że ta kwestia nie była pilna, bo dojrzałość płciową osiągnie za 2 lata. Jednak udało nam się pozyskać kilka włosów i oddaliśmy je do badania. Wynik pokazał, że to chłopak.

Młody leniwiec nie ma jeszcze imienia. W tej sprawie zoo postanowiło poprosić o pomoc swoich fanów. Z okazji Dnia Leniwca na profilu facebookowym wrocławskiego zoo ogłoszony został konkurs, który pozwoli wyłonić imię dla malucha. Propozycje imion można zgłaszać do niedzieli (24 października). Następnie do końca miesiąca potrwa wybór właściwego imienia.

- Samczyk, kiedy dorośnie, wyjedzie z naszego zoo do innego, może w Europie, może dalej - dodaje opiekun. - Jednak imię z nim zostanie. Chcemy, żeby było wyjątkowe, żeby niosło ze sobą jakieś znaczenie. Ten gatunek jest bardzo wyjątkowy i imię dla jego nowego przedstawiciele również takie powinno być.

We wrocławskim zoo można spotkać leniwce dwupalczaste (Choloepus didactylus), które mieszkają pod sufitem w pawilonie Małpiarni. Zwierzęta te uchodzą za wzór lenistwa, ale jak zapewniają ich opiekunowie z wrocławskiego zoo, taka opinia jest dla nich krzywdząca. W rzeczywistości bowiem, całe ich życie podporządkowane jest jednemu celowi - oszczędzaniu energii.

- Leniwce poruszają się powoli, ale celowo, nic u nich nie jest przypadkowe - opowiada Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego zoo. - Ani tryb życia – nocny i do tego przesypiają nawet 15 godzin na dobę, ani sposób jedzenia - chwytają je łapą i przyciągają do ust, nie angażując głowy i tułowia, ani kopulacja – powolna, trwająca nawet 40 minut, bo ma być skuteczna.

Leniwce wyróżniają się bardzo powolną przemianą materii - trawienie posiłku zajmuje im nawet miesiąc, dlatego wypróżniają się tylko raz w tygodniu. Nie regulują temperatury ciepła przez zmianę tempa metabolizmu, ale przez przechodzenie ze słońca w cień, dzięki czemu zużywają połowę mniej kalorii od innych ssaków. Aby unikać ruchu świetnie też kamuflują się przed drapieżnikami. Zasypiając zwijają się w kłębek, przypominając gniazdo termitów lub duży sęk. W kamuflażu pomagają również glony, które porastają ich włosy nadając im zielonkawy kolor.

Wrocławskie zoo szuka imienia dla małego leniwca
Sonda
Czy odwiedziłeś w tym roku zoo we Wrocławiu?