Ptaszarnia we wrocławskim zoo to jeden z najstarszych – i przez wielu uważany za jeden z najpiękniejszych – obiektów na terenie ogrodu. Remont 132-letniego budynku trwał ponad 4 lata i kosztował blisko 7 mln zł.
Dotychczas w Ptaszarni mieszkało ok. 60 gatunków ptaków, w 38 wolierach zewnętrznych i wewnętrznych. Po remoncie powstały cztery wielogatunkowe woliery oraz sześć jednogatunkowych „prywatnych apartamentów”, które można ze sobą łączyć. W tych ostatnich zamieszkają najrzadsze i najbardziej zagrożone gatunki, takie jak dzioborożce palawańskie, które już przystąpiły do lęgów. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to pierwszymi pisklętami wyklutymi w nowej ptaszarni będą jedne z najrzadszych, najbardziej zagrożonych i najmniej poznanych gatunków ptaków na świecie. W planach zoo jest też budowa wolier zewnętrznych, z których będą mogli korzystać lokatorzy „prywatnych apartamentów” i gdzie znajdą też swoje miejsce inne, rzadkie gatunki.
Na początek w ptaszarni zamieszkało nieco ponad 20 gatunków ptaków pochodzących z Azji Południowo-Wschodniej, Ameryki Południowej i Nowej Gwinei. Wśród nich są ara szafirowa, papużka ostrosterna, szpak balijski, amazonka pąsowa, czy sójkowiec białoczuby.
Ptaszarnia jest dostępna dla zwiedzających codziennie od godz. 09:00. Ponieważ ptaki muszą najpierw przyzwyczaić się do ludzi, godziny otwarcia będą na początku krótsze i stopniowo wydłużane. Do 13 czerwca ptaszarnia będzie otwarta do godz. 12:00, następnie do 20 czerwca do godz. 15:00 i od 28. czerwca do godz. 18:00 w dni powszednie, a w weekendy do godz. 19:00.