Największe cmentarze we Wrocławiu będą otwarte przez trzy doby

i

Autor: pixabay.com Największe cmentarze we Wrocławiu będą otwarte przez trzy doby

Wszystkich Świętych we Wrocławiu. Największe cmentarze otwarte także w nocy

2021-10-29 12:28

W okresie Wszystkich Świętych dwa największe cmentarze we Wrocławiu - Grabiszyński i Osobowicki - będą otwarte przez trzy doby: od sobotniego poranka do wtorkowego wieczoru. Przez cztery kolejne doby będą z kolei otwarte cmentarze Pawłowice, Jerzmanów i Leśnica.

Jak będą otwarte cmentarze we Wrocławiu w okresie Wszystkich Świętych?

Dwa największe cmentarze we Wrocławiu - Grabiszyński i Osobowicki - będą otwarte przez trzy kolejne doby - od godz. 6 rano w sobotę (30 października) do godz. 22 wieczorem we wtorek (2 listopada). Ponadto na Cmentarzu Osobowickim w poniedziałek (1 listopada) od godz. 7 do godz. 21 otwarta będzie również brama od strony wojskowego poligonu.

Cmentarz Psie Pole w sobotę (30 października) będzie otwarty od godz. 6 do godz. 21. W poniedziałek nekropolia będzie czynna od godz. 6 do godz. 22.

Przez cztery kolejne doby będą natomiast otwarte mniejsze i peryferyjne cmentarze komunalne Pawłowice, Jerzmanów i Leśnica. Bramy cmentarzy zostaną otwarte w piątek (29 października) o godz. 6, a zamknięte zostaną dopiero we wtorek (2 listopada) o godz. 22.

ZOBACZ TEŻ: Wszystkich Świętych we Wrocławiu. Zmiany w komunikacji, objazdy [MAPY]

Od ubiegłego roku w stolicy Dolnego Śląska trwa kampania "Wrocław nie marnuje". W tym roku na cmentarzach Grabiszyńskim, Osobowickim i na Psim Polu stanęły specjalne półki, na których można zostawić niepotrzebne znicze czy same wkłady.

Obostrzenia sanitarne

Archidiecezja Wrocławska przypomina, że wizyty na cmentarzach można rozłożyć na kilka dni.

- Apeluję o poczucie wzajemnej odpowiedzialności za siebie. W pierwszych dniach listopada modlimy się za zmarłych, ale nie koniecznie wszyscy musimy robić to 1 listopada. Odpust zupełny możemy także uzyskać aż do 7 listopada, dlatego warto rozważyć rozłożenie wizyt na cmentarzach na kilka dni, unikając tym samym nadmiernych tłumów - mówi ks. Rafał Kowalski, rzecznik Archidiecezji Wrocławskiej. - Pamiętajmy też o obowiązujących obostrzeniach sanitarnych. To także wyraz wzajemnej odpowiedzialności i solidarności.

W drodze na cmentarze należy pamiętać, by zasłaniać usta i nos w pojazdach komunikacji miejskiej, zachować szczególną ostrożność i uwagę przy wysiadaniu z tramwajów i autobusów oraz by po zmroku założyć element odblaskowy

Wrocławski magistrat apeluje, by w związku z trwającą pandemii ograniczyć wizyty w biurach na wszystkich cmentarzach komunalnych i przypomina, że opłaty za przedłużenie okresu zachowania grobów mogą być dokonywane bezpośrednio na rachunek bankowy (szczegóły na stronie zck.wroc.pl).

Sonda
Pójdziesz na cmentarz 1 listopada?
Armagedon pod cmentarzami. Tłumy odwiedzają groby bliskich