Niezwykłe budowle na Dolnym Śląsku

i

Autor: Wikipedia Niezwykłe budowle na Dolnym Śląsku

Wyjątkowe na skalę światową budowle na Dolnym Śląsku. Robią wrażenie! [TOP 15]

2020-02-17 9:12

Dolny Śląsk to region pełen tajemnic, magicznych miejsc i pereł architektury, których może pozazdrościć nam cały świat! Nie tylko stanowią niepowtarzalne atrakcje turystyczne, ale są też najlepszym dowodem różnorodnej kultury regionu i jego niezwykłej historii. Zobaczcie, jakimi budowlami możemy chwalić się nie tylko w Polsce!  

Kościół przewieziony w częściach z innego kraju, twierdza ukryta w zboczu, podziemne miasto, ściany pokryte ludzkimi kośćmi czy kosmiczne spodki - to wszystko znajdziemy na Dolnym Śląsku. Architektura naszego regionu jest bardzo różnorodna, nie brakuje jednak wśród niej okazów, które na pierwszy rzut oka zupełnie nie pasują do całej reszty otoczenia. Jednak to właśnie świadczy o ich wyjątkowości i stanowi dowód na niezwykłe dzieje Dolnego Śląska.

Zainspirowani wpisem na EloBlog.pl, przygotowaliśmy listę 15 miejsc, które jeśli tu mieszkacie lub przyjeżdżacie z wizytą, musicie odwiedzić. Stanowią ewenementy na skalę europejską, a nawet światową. Sprawdźcie, w jak wyjątkowym miejscu mieszkacie!

Kościół Wang w Karpaczu

Kościół Wang w Karpaczu

i

Autor: Micha L. Rieser/cc0/pixabay.com Kościół Wang w Karpaczu

Pierwotnie ten maleńki kościół powstał w Norwegii w miejscowości Vang. Jednak tak spodobał się cesarzowi Fryderykowi Wilhelmowi IV, że postanowił go kupić i sprowadzić na Dolny Śląsk. Budowla w częściach została przetransportowana do Karpacza. Najważniejszą ciekawostką jest jednak to, że do jego budowy nie użyto ani jednego gwoździa.

Obserwatorium Meteorologiczne na Śnieżce

Śnieżka

i

Autor: Ben Skála, Benfoto/cc/wikipedia.org Śnieżka

Znajdujące się na szczycie Śnieżki obserwatorium to najbardziej charakterystyczny element krajobrazu Karkonoszy. Jego konstrukcję stanowią bowiem połączone ze sobą spodki. Projektanci obiektu nie zaprzeczają, że to właśnie latające spodki były inspiracją dla tej budowli.

Domy tyrolskie w Mysłakowicach

Domy tyrolskie

i

Autor: Piotr Matyga/GDFL/wikipedia.org Domy tyrolskie

U podnóża Karkonoszy leży wyjątkowa miejscowość. Mysłakowice na swoją letnią siedzibę upatrzył sobie Fryderyk Wilhelm III. Jednak to nie pałac, w którym mieszkał, stanowi ewenement, a znajdujące się w jego sąsiedztwie domy tyrolskie. W XIX w. do Mysłakowic przybyli Tyrolczycy z Zillertal, prześladowani w Austrii za swoją wiarę. Zbudowali oni w tej okolicy ok. 50 domów tyrolskich. Do dziś zachowało się ich tylko kilka.

Szwajcarka w Górach Sokolich

Szwajcarka w Górach Sokolich

i

Autor: Jacek Halicki/cc/wikipedia.org Szwajcarka w Górach Sokolich
Zapora w Pilchowicach

i

Autor: Ludwig Schneider/cc/wikipedia.org Zapora w Pilchowicach

Największą rzeką Kotliny Jeleniogórskiej jest Bóbr. Stworzona na nim w 1912 r. zapora jest drugą co do wielkości tego typu konstrukcją w Polsce, ale najwyższa spośród zapór łukowych wykonanych z kamienia. Wysokość zapory to 62 m, a szerokość jej korony to 270 m. Miała chronić przed powodziami, które bardzo często nawiedzały ten obszar. Zapora wytrzymała ogromny napór wody podczas powodzi w 1997 r., ale później konieczny był jej remont. U podnóża zapory znajduje się elektrownia wodna. Bóbr w tym miejscu tworzy zbiornik zaporowy o długości 7 km.

Wiadukt kolejowy w Bolesławcu

Wiadukt w Bolesławcu

i

Autor: Antosh/cc/wukipedia.org Wiadukt w Bolesławcu

Nad Bobrem, tym razem w Bolesławcu, znajduje się kolejna wyjątkowa konstrukcja. Wiadukt kolejowy mierzący prawie 500 m jest jedną z najdłuższych tego typu konstrukcji w Europie. W całości wykonany jest z kamienia. Powstał w 1846 r. jednak w czasie wojny został znacząco zniszczony i odbudowano go dopiero w 1947 r.

Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy

Kościół Pokoju w Jaworze

i

Autor: Sławomir Milejski/cc/wikipedia.org Kościół Pokoju w Jaworze

Na Dolnym Śląsku powstały trzy takie obiekty. Wybudowano je po zakończeniu wojny trzydziestoletniej. Pierwotnie kościoły te były symbolem wykluczenia. Cesarz Ferdynand III Habsburg po pokoju westfalskim zobowiązał się do postawienia trzech kościołów dla luteranów. Postawił jednak surowe warunki, za sprawą których kościoły miały nie przetrwać próby czasu, przynajmniej w jego mniemaniu. Budowle miały być wzniesione poza murami miasta, bez wież i dzwonnicy oraz tylko z nietrwałych materiałów, jak drewno, piasek, słoma i glina. Z kolei budowa miała trwać maksymalnie rok. Takie kościoły powstały Jaworze, Świdnicy i Głogowie. W całości stanowiły konstrukcję drewnianą, ale największe wrażenie robią wykończenia, nadające tym miejscom mistycznego charakteru. Do dziś przetrwały kościoły w Jaworze i Świdnicy, ten w Głogowie zniszczył pożar.

Opactwo Cystersów w Lubiążu

Opactwo Cystersów w Lubiążu

i

Autor: Jerzy Strzelecki/cc/wikipedia.org Opactwo Cystersów w Lubiążu

To jeden z największych tego typu zabytków w Europie. Został wybudowany w XII w. z inicjatywy Bolesława Wysokiego. Obiekt służył cystersom do 1810 r. do kasaty klasztoru. Dziś opactwo w Lubiążu pełni funkcję kulturalną i turystyczną. W latach 90. miejsce to odwiedził sam Michael Jackson, który podobno był zainteresowany kupnem opactwa i uczynienia z niego swojej europejskiej rezydencji. Skończyło się jednak tylko na pomyśle. Klasztor stanowi również popularną scenerię filmów, seriali oraz teledysków - klip do swojego utworu nagrała tam m.in. Sylwia Grzeszczak.

Tunel pod Małym Wołowcem

Tunel pod Małym Wołowcem

i

Autor: Mateusz Małkowski/cc/wikipedia.org Tunel pod Małym Wołowcem

W okolicy Wałbrzycha znajduje się wyjątkowy w Polsce tunel kolejowy. Przecinający zbocza Małego Wołowca podwójny tunel mierzy 1560 m z jednej strony i 1601 m z drugiej strony. Wykonany został metodą drążenia. W czasie wojny służył on jako schron dla pociągów specjalnych. Podróżowali nim pasażerowie na trasie Wałbrzych-Kłodzko. Pod koniec lat 90. XX w. tunele zostały wyłączone z ruchu.

Podziemne Miasto "Osówka"

Podziemne Miasto Osówka

i

Autor: Chmee2/cc/wikipedia Podziemne Miasto Osówka

Podziemne miasto w Górach Sowich stanowiło prawdziwe oczko w głowie Adolfa Hitlera. Osówka należała do kompleksu "Riese" i liczyła trzy sztolnie z czego najdłuższa mierzyła 450 m długości. Łącznie długość tuneli wynosi w tym miejscu 1700 m, a cały kompleks zajmuje 6700 mkw.

Twierdza Srebrna Góra

Twierdza Srebrna Góra

i

Autor: Ksiestwo/cc.wikipedia.org Twierdza Srebrna Góra

Również uwielbiana przez Hitlera, ale wzniesiona na długo przed inwazją nazistów. Twierdza Srebrna Góra powstała w XVIII w. i została dosłownie wtopiona w zbocze góry. Twierdza liczyła sześć fortów. Pomimo jej właściwości obronnych, tylko raz rzeczywiście była oblężona, podczas wojny Prus z Napoleonem. Dziś stanowi chętnie odwiedzany przez turystów obiekt.

Kaplica Czaszek w Kudowie-Zdroju

Kaplica Czaszek

i

Autor: Maerlin/cc/wikipedia.org W dzielnicy Czermna w Kudowie-Zdroju znaleźć można niezwykłą kaplicę. Jej ściany wyłożone są tysiącami czaszek i kości. Stworzył ją czeski ksiądz Wacław Tomaszek, który w pobliżu kościoła odkrył masowy grób.

Wchodząc do niej można przeżyć prawdziwy szok. Ściany kaplicy pokryte są bowiem ludzkimi kości. Pochodzą one z masowego grobu odkrytego w XVIII w. w pobliżu parafii w Czermnej. Chcąc uczcić pamięć tych nieznanych ofiar, ksiądz Václav Tomášek postanowił wybudować kaplicę na wzór ossuarium w Rzymie.

Hala Stulecia we Wrocławiu

Hala Stulecia

i

Autor: EG Hala Stulecia

Niewielu mieszkańców wie, co w rzeczywistości oznacza nazwa jednego z najsłynniejszych budynków w naszym mieście. Hala została bowiem wybudowana, by uczcić setną rocznicę pokonania wojsk napoleońskich. Hala została wzniesiona w 1913 r., a jej otwarcie połączone było z Wystawą Stulecia. Na otwarcie przybył sam Fryderyk Wilhelm. Późniejszy władca Prus.

Most Rędziński we Wrocławiu

Most Rędziński na Odrze

i

Autor: Jg44.89/cc/wikipedia.org Most Rędziński na Odrze

Stanowi najwyższą i najdłuższą tego typu konstrukcję w Polsce. Pylon mierzy aż 122 m wysokości. Jego długość to z kolei ponad 500 m. Most Rędziński jest doskonale widoczny z każdego miejsca Wrocławia, szczególnie w nocy.

Sky Tower we Wrocławiu

Sky Tower we Wrocławiu

i

Autor: EG Sky Tower we Wrocławiu

Jedyny taki wieżowiec na Dolnym Śląsku, ale i w całej Polsce. Sky Tower jest najwyższym budynkiem w Polsce, pod względem wysokości mierzonej do dachu (206 m). Jego budowa została ukończona w maju 2012 r. Na 49. piętrze znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta. W środku znajduje się galeria handlowa, biura, a także luksusowe apartamenty.