Wykroty: ROSYJSKA FABRYKA na Dolnym Śląsku. MILIARDERZY zatrudnią 200 osób

i

Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/wdreblow0

ROSYJSKA fabryka powstanie na Dolnym Śląsku. Budują ją miliarderzy. Potężne zatrudnienie

2021-03-11 16:12

Niewielkie Wykroty na Dolnym Śląsku przyciągają inwestorów… z Rosji. W Specjalnej Strefie Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości powstanie fabryka i wkrótce ruszy produkcja wełny mineralnej. Komentatorzy podkreślają, że to jedna z nielicznych bezpośrednich inwestycji rosyjskiego kapitału w naszym kraju. Kto stoi za fabryką Technonicol w woj. dolnośląskim? Co tu powstanie? Rosjanie deklarują, że zatrudnią 200 osób.

Gigantyczna rosyjska firma Technonicol buduje fabrykę w Wykrotach na Dolnym Śląsku. Co tu powstanie? Inwestorzy deklarują, że zatrudnią 200 osób. Rekrutacja już trwa. A komentatorzy podkreślają, że to jedna z nielicznych bezpośrednich inwestycji kapitału z Rosji w naszym kraju.

Technonicol to potężne, międzynarodowe przedsiębiorstwo z ponad 50 fabrykami na całym świecie. Tworzy materiały budowlane, specjalizuje się w produkcji materiałów pokryć dachowych, hydroizolacyjnych i termoizolacyjnych. Na Dolnym Śląsku ma powstawać wełna mineralna.

Rosyjski koncern zamierza zainwestować w Polsce ponad 600 milionów złotych – informuje czwartkowy „Puls Biznesu”. Firma należy do dwóch biznesmenów: Siergieja Kolesnikowa i Igora Rybakowa. Koncern jest obecny na polskim rynku od 15 lat, a ostatnio zdecydował się zbudować pierwszą fabrykę.

Według szacunków, które przytacza dziennik, w pierwszym roku działalności polska fabryka wypracuje przychody na poziomie 25-30 mln euro (115-135 mln zł), w kolejnym około 40 mln euro (ponad 180 mln zł), zaś po osiągnięciu docelowych mocy od 2023 r. sięgną one 45 mln euro (ponad 200 mln zł) rocznie.

Jak powiedział gazecie Siergiej Kolesnikow, zanim podjął ostateczną decyzję o lokalizacji, rozpatrywał możliwość budowy fabryki w Niemczech oraz w Czechach. – Polskie władze zaproponowały nam jednak znacznie lepsze warunki niż oferowane w sąsiednich krajach – wskazał. Dodał, że chodzi zarówno o odliczenia podatkowe, warunki logistyczne, jak też dogodny teren w specjalnej strefie za preferencyjną cenę. Liczyła się także m.in. lepsza niż w Czechach czy nawet w Niemczech dostępność wykwalifikowanych pracowników – zaznaczył dziennik.

Gazeta zwraca uwagę, że Siergiej Kolesnikow, który kilkanaście dni temu skończył 49 lat, w minionej dekadzie został najmłodszym rosyjskim dolarowym miliarderem. Bloomberg wycenił wartość koncernu Technonicol, który w połowie należy do Siergiej Kolesnikowa, a w połowie do Igora Rybakowa, kolegi ze studiów, na 2,8 mld dol. – Technonicol ma obecnie 53 fabryki w siedmiu krajach – dodał dziennik.

Super Raport 11.03 (Goście: Borys Budka - Przewodniczący PO, Leszek Miller - europoseł, były premier), Sedno Sprawy: Piotr Müller