Wyremontują XIX-wieczny tunel kolejowy na Dolnym Śląsku

i

Autor: W.Szczotka/PKP PLK

Wyremontują XIX-wieczny tunel kolejowy na Dolnym Śląsku

2021-06-22 10:49

PKP Polskie Linie Kolejowe planują wyremontować XIX-wieczny tunel kolejowy na trasie z Wrocławia do Jeleniej Góry. Modernizacja pozwoli na równoczesny przejazd przez tunel pociągów po dwóch torach, a tym samym zapewni sprawniejszą organizację połączeń kolejowych w Karkonosze. Koszt prac oszacowano na 85 mln zł.

Tunel kolejowy koło Trzcińska - na trasie z Wrocławia do Jeleniej Góry – zostanie gruntownie zmodernizowany. Głównym efektem prac - obok odnowienia i wzmocnienia konstrukcji tunelu - będzie „powiększenie” skrajni obiektu i zwiększenie przepustowości, dzięki czemu po remoncie przez tunel będzie mogło przejeżdżać więcej pociągów z większą prędkością.

300-metrowy tunel pochodzi z połowy XIX wieku i znajduje się pod wzniesieniem Góry Tunelowej na odcinku Janowice Wielkie – Wojanów, w pobliżu Trzcińska. Szacowane na 85 mln zł prace obejmą gruntowne odnowienie wnętrza tunelu.

- Będzie przeprowadzana odcinkowa rozbiórka kamiennej obudowy i budowa nowej żelbetowej konstrukcji - informuje rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Mirosław Siemieniec. - Odnowione zostaną ściany oporowe w sąsiedztwie tunelu. Wykonane zostaną prace związane z odwodnieniem. Przewidziana jest przebudowa torów i sieci trakcyjnej.

Mimo szerokiego zakresu prac wewnątrz tunelu, przez większość czasu zachowana ma być przejezdność linii. Zamknięcie ruchu ograniczone zostanie do 42 dni, czyli dwóch 3-tygodniowych okresów. Rozkład jazdy będzie uzgadniany z przewoźnikami. Wyłoniony w przetargu wykonawca na realizację zadania będzie miał ok. 2 lata od podpisania umowy.

Kończy się remont śluzy Opatowice we Wrocławiu