Zaćmienie słońca 2022. O której godzinie będzie zaćmienie? Przez co oglądać zaćmienie Słońca? [25.10]

i

Autor: pexels.com Zaćmienie słońca 2022. O której godzinie będzie zaćmienie? Przez co oglądać zaćmienie Słońca? [25.10]

Gdzie oglądać we Wrocławiu?

Zaćmienie słońca 2022. O której godzinie będzie zaćmienie? Przez co oglądać zaćmienie Słońca? [25.10]

2022-10-25 6:28

Zaćmienie słońca 2022. Już dziś, we wtorek 25 października, nastąpi częściowe zaćmienie Słońca. Skąd będzie można je oglądać? O której godzinie będzie zaćmienie? Jak można oglądać zaćmienie Słońca? Sprawdźcie szczegóły.

Zaćmienie Słońca - 25 października 2022

Zaćmienie Słońca już dziś, we wtorek 25 października 2022. Będzie można je zobaczyć z terenu całej Polski, o ile oczywiście dopisze pogoda. Będzie to najgłębsze zaćmienie widoczne z naszego kraju od ponad 7 lat. Z pewnością warto zobaczyć to wyjątkowe zjawisko.

O której godzinie będzie zaćmienie?

We Wrocławiu zaćmienie rozpocznie się o godzinie 11.12, a największa część Słońca będzie zasłonięta o godzinie 12.19. Koniec zaćmienia nad Wrocławiem przypadnie na godzinę 13.26.

Tymczasem w Warszawie zaćmienie rozpocznie się o godzinie 11.14, fazę maksymalną osiągnie o godzinie 12.23, a zakończy się o godzinie 13.33.

Przez co można oglądać zaćmienie słońca?

Zaćmienie Słońca można oglądać na żywo na różne sposoby – zarówno osobiście jak i na specjalnych „pokazach” organizowanych przez instytucje astronomiczne. Na przykład Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na wspólne obserwacje przy Al. Ujazdowskich 4 w Warszawie w godz. 11.00-14.00.

Pokazy przygotowane są również w Toruniu: Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza na parking przed swoim głównym budynkiem w godz. 11.00 – 14.00.

Instytut Obserwatorium Astronomiczne UAM oraz członkowie Astronomicznego Koła Naukowego zachęcają do przyjścia na obserwacje, które będą prowadzone z terenu parku przy budynku obserwatorium na ul. Słonecznej 36 w Poznaniu. Na południu Polski będzie okazja do obserwacji z terenu Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach.

Jak bezpiecznie oglądać zaćmienie słońca?

Zaćmienie można obserwować samodzielnie z dowolnego miejsca. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie wolno patrzeć na Słońce przez teleskopy lub lornetki, jeśli nie są wyposażone w odpowiednie filtry. Może to bowiem doprowadzić do uszkodzenia, a nawet utraty wzroku!

Zaćmienie słońca przez teleskop

Jeśli mamy do dyspozycji zwykły teleskop, a nie instrument zbudowany specjalnie do obserwacji Słońca, wtedy najbardziej bezpiecznym sposobem obserwacji zaćmienia jest rzutowanie obrazu Słońca z teleskopu na ekran. Ekranem może być ściana albo biała kartka. Patrzymy wtedy na rzutowany obraz, a nie w okular teleskopu.

Zaćmienie można też zobaczyć bez teleskopu, trzeba tylko mocno osłabić blask Słońca. Na rynku dostępne są np. specjalne okulary do obserwacji zaćmień Słońca, można też stosować folię mylarową (do kupienia w internecie lub w sklepach z przyrządami optycznymi).

Oglądanie zaćmienia Słońca – domowe sposoby

Są też „domowe” sposoby typu szkło spawalnicze, mocno zadymiona szybka, zdjęcie rentgenowskie, czy płyta CD, aczkolwiek przy nich także potrzebna jest rozwaga – nie przesadzajmy z długością patrzenia na Słońce przez tego typu „przyrządy” (rzut oka na chwilę, a potem przerwa).

Co powoduje zaćmienia Słońca?

Mogą one wystąpić w momencie, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Ziemią, a Słońcem i przesłoni całkowicie lub częściowo tarczę słoneczną. W takiej konfiguracji Księżyc znajduje się w nowiu, ale nie przy każdym nowiu zachodzi zaćmienie, bowiem orbita naturalnego satelity Ziemi nie jest idealnie kołowa, a na dodatek ma nieco nachylenia względem płaszczyzny orbity naszej planety.

Jest kilka rodzajów zaćmień: częściowe, całkowite i obrączkowe. Zaćmienia całkowite są najbardziej widowiskowe, ale niestety są widoczne tylko w dość wąskim pasie, a dalej od niego widzimy już tylko zaćmienie częściowe. Dla danego punktu na Ziemi zaćmienia całkowite są bardzo rzadkie. W Polsce ostatnie zaćmienie całkowite było widoczne w 1954 roku (Suwałki, Sejny), a następne będzie w 2135 roku.