Zielone papugi we Wrocławiu i w innych miastach Polski. Grozi nam inwazja egzotycznych ptaków!

i

Autor: Frank Vassen/CCA 2.0/flickr.com Zielone papugi we Wrocławiu i w innych miastach Polski. Grozi nam inwazja egzotycznych ptaków!

Zielone papugi we Wrocławiu i w innych miastach Polski. Grozi nam inwazja egzotycznych ptaków!

2018-05-15 13:06

Już w zeszłym roku były widziane na Psim Polu we Wrocławiu, niedawno sfotografowano je w Nysie w opolskim. Aleksandretty obrożne są silniejsze od wielu ptaków zamieszkujących miasta w Polsce. Wyrzucają je z gniazd i zajmują ich domy.

Informacje o tym, że aleksandretty obrożne dziko żyją na Psim Polu we Wrocławiu, w Krakowie, Gdańsku czy innych miastach Polski pojawiały się już od wielu miesięcy. Teraz Birding Poland potwierdził pierwszy przypadek rozmnażania się zielonych papug w naszym kraju na wolności, i to całkiem niedaleko od Wrocławia, bo w Nysie w województwie opolskim. Eksperci prognozują, że papug będzie u nas przybywać, a wkrótce będzie można mówić nawet o inwazji egzotycznych ptaków na Polskę.

Jak to możliwe, że papugi są w stanie przetrwać nasze zimy?

Dzikie papugi zagnieździły się już między innymi w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Czechach.  Nie jest jasne czy do nas przyleciały stamtąd czy to uciekinierki z hodowli. Przystosowały się do naszych warunków klimatycznych. Występują w Polsce niemal wszędzie, z wyjątkiem wschodniego pasa kraju, gdzie temperatury są najniższe.

>> Jak jest w kawiarniach z kotami i z papugami? Sprawdziliśmy! [ZDJĘCIA, AUDIO]

Inwazyjne, egzotyczne ptaki. Chronią przed nimi tylko schrony z betonu

Co ważne, aleksandretty obrożne to gatunek inwazyjny. Nie mają naturalnych wrogów, za to same stają się wrogami naszych dzięciołów, szpaków czy kowalików. Są od nich większe, a same nie budują gniazd. Zajmują po prostu dziuple innych ptaków.

Dlatego za granicą powstał pomysł na tworzenie budek lęgowych z betonu. Tylko takie mury są w stanie ochronić rodzime ptaki przed bezprawnym wysiedleniem przez zielone papugi.

Aleksandretty zajmują jednak też otwory wentylacyjne albo wykuwają sobie w ociepleniach budynków kanały, w których mogą urodzić małe, uszkadzając tym samym budynki.

Czytaj także: Kleszcze ze skrzydłami atakują na Dolnym Śląsku. Ich ukąszenia są bardzo bolesne. Czy są groźne dla naszego zdrowia?

ZOBACZ TO WIDEO: