Zmiana czasu 2023. Kiedy jest zmiana czasu na letni w 2023 roku? Zmiana czasu na wiosenny 2023

i

Autor: pixabay.com Zmiana czasu 2023. Kiedy jest zmiana czasu na letni w 2023 roku? Zmiana czasu na wiosenny 2023

Jak przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu 2023. Kiedy jest zmiana czasu na letni w 2023 roku? Zmiana czasu na wiosenny 2023

2023-03-13 13:13

Zmiana czasu na letni 2023. Pogoda za oknem nas nie rozpieszcza, a wiosna na razie nie chce przyjść. Jedno jest jednak pewne – wkrótce przejedziemy z czasu zimowego na letni. Kiedy to nastąpi? Śpimy krócej czy dłużej? Jak przestawiamy zegarki? Na te, i wiele innych, pytania związane z wiosenną zmianą czasu odpowiedź znajdziecie w naszym tekście.

Zmiana czasu 2023. Kiedy zmiana czasu na letni?

Podczas ostatniego weekendu października ubiegłego roku zaczął obowiązywać czas środkowoeuropejski, zwany również czasem zimowy. Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a to oznacza, że wkrótce czeka nas również zmiana czasu – przejedziemy z czasu zimowego na czas letni, a dokładniej czas letni środkowoeuropejski.

Kiedy przestawiamy zegarki? Przypomnijmy, że czas zmieniamy dwa razy do roku:

  • zmiana czasu z letniego na zimowy – wskazówki zegara przestawiamy zawsze w ostatnią niedzielę października;
  • zmiana czasu z zimowego na letni – wskazówki zegara przestawiamy zawsze w ostatnią niedzielę marca.

Kiedy jest zmiana czasu na letni w 2023 roku?

Przejście na czas wiosenny 2023 odbywa się zawsze w ostatni weekend marca. To oznacza, że w 2023 roku do zmiany czasu z zimowego na letni dojdzie w nocy z sobotę na niedzielę, z 25 na 26 marca.

O której przesuwamy wskazówki? Do przodu czy do tyłu?

Zgodnie z prawem, czyli stosownym rozporządzeniem, zmiana czasu polega na przestawieniu wskazówek zegara z godziny 2 na 3 w niedzielę, 26 marca 2023 roku. To oznacza, że zegarki przesuwamy „do przodu”.

Oczywiście nie trzeba tego robić w środku nocy. Zegarki, czy inne urządzenia z czasomierzami, można przestawić zarówno przed położeniem się spać, czy też rano, po przebudzeniu.

Marcowa zmiana czasu. Śpimy krócej czy dłużej?

Jednym z mniej lubianych efektów zmiany czasu na letni jest fakt, że w nocy, kiedy przestawimy zegarki, będziemy spali o godzinę krócej. Plus jest taki, że o godzinę dłużej będzie widno na dworze (na początku jednak dłużej będzie ciemno z samego rana).

Sonda
Zmiana czasu. Czy powinna zostać zlikwidowana?