Zoo we Wrocławiu ma już 155 lat

i

Autor: Zoo Wrocław Zoo Wrocław. 1958 r. - stare wejście do zoo

Zoo we Wrocławiu ma już 155 lat! Zobacz, jak wyglądało kiedyś [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

2020-07-09 17:31

Zoo we Wrocławiu ma już 155 lat. To jeden z dwudziestu najstarszych na świecie ogrodów zoologicznych. Bramy wrocławskiego zoo otwarto dla zwiedzających po raz pierwszy 10 lipca 1865 roku. W roku inauguracji ogród odwiedziło ponad 67 tys. osób. Dziś wrocławskie zoo odwiedza niemal 2 mln gości rocznie.

Zoo we Wrocławiu to najstarszy ogród zoologiczny w Polsce i jeden z dwudziestu najstarszych obecnie działających ogrodów na świecie. Zostało otwarte 10 lipca 1865 roku. W pierwszym roku ogród odwiedziło ponad 67 tys. gości, którzy obejrzeć mogli 452 okazy zwierząt reprezentujące 120 gatunków. Niespełna 20 lat później wrocławskie zoo zostało zaliczone do wiodących placówek na świecie. Dzisiaj wrocławski ogród odwiedza niemal 2 mln gości rocznie, a mieszka tu ponad 12 tys. zwierząt, reprezentujących ponad 1100 gatunków.

Wrocławskie pingwiny zwiedzają zoo

W swojej 155-letniej historii zoo przeżywało wzloty i upadki. Niezmiennie odnotowywało jednak liczne sukcesy hodowlane. Przed I wojną światową była to hodowla tapirów czaprakowych oraz egzotycznego i mało poznanego wtedy gatunku - goryla. W okresie międzywojennym były to narodziny hipopotama nilowego Antona oraz ekspozycja manata amazońskiego Muschi w istniejącej do dziś Słoniarni. Po II wojnie światowej do sukcesów można zaliczyć m.in. narodziny pierwszego hipopotama nilowego po wojnie.

Wrocławski ogród zoologiczny stał się znany w całej Polsce za sprawą programu telewizyjnego „Z kamerą wśród zwierząt”. Przez 30 lat program prowadzony był przez ówczesnego dyrektora Antoniego Gucwińskiego, któremu towarzyszyła żona Hanna.

Ostatnie lata to okres licznych zmian i inwestycji. Zaczęły powstawać nowe wybiegi oraz pawilony m.in. dla nosorożców, rysi, żbików czy ekspozycja fauny i flory Odry – Odrarium oraz Smoki Indonezji, gdzie można podziwiać warany z Komodo, a także nowe wybiegi dla panter śnieżnych i mglistych, wilków oraz wydr. W 2014 roku wybudowano unikatowe w skali świata oceanarium – Afrykarium. To głównie dzięki niemu wrocławskie zoo zajmuje obecnie 5. miejsce wśród europejskich ogrodów i oceanariów pod względem liczby gości.

Wrocławskie zoo jest członkiem prestiżowych organizacji, takich jak WAZA (Światowe Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów) i EAZA (Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów) oraz funkcjonuje w oparciu o wytyczne International Union for Conservation of Nature and Natural Resources – IUCN (Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody i Jej Zasobów) i International Species Information System – Species 360 (Międzynarodowy System Informacji o Gatunkach).

Współczesne ogrody zoologiczne to nie tylko ekspozycja egzotycznych zwierząt, ale przede wszystkim ochrona ginących gatunków. We wrocławskim zoo spotkamy gatunki, które nie występują już w swoich naturalnych środowiskach, takie jak oryks szablorogi, jeleń Dawida czy kaczorek celebeski.