Członkowie fundacji uważają, że wszystkim należy się równy start

i

Autor: http://gratisography.com/ Członkowie fundacji uważają, że wszystkim należy się równy start

Zwykle trafiają do więzień albo na ulice. Taki jest smutny koniec wychowanków domów dziecka [AUDIO, WIDEO]

2015-09-04 10:39

Co drugi bezdomny, a co piąty więzień to wychowanek domu dziecka. W momencie, kiedy kończą oni 18 lat i opuszczają progi sierocińca, skazani są wyłącznie na siebie. Dlatego w dorosłym życiu pomaga im Fundacja DOM Dbamy o Młodych.

W całej Polsce ponad 80 tysięcy dzieci przebywa w domach dziecka. To tyle, ilu ludzi mieszka w Jeleniej Górze. Rocznie zostawionych samym sobie jest około dwóch tysięcy 18-latków. Samotni i zdezorientowani, często nie potrafią odnaleźć się w dorosłym życiu.

- Najtrudniejszy jest trochę taki strach, czy sobie dam radę. Na ten moment ten strach jest dużo mniejszy. Staję się coraz bardziej odpowiedzialną osobą, a co ważniejsze, ustawiłem sobie jakieś cele w życiu, do których chcę dążyć i to mnie jak najbardziej motywuje – opowiada nam Marcin Sojka, któremu pomogła Fundacja DOM Dbamy o Młodych.

Zobacz spot fundacji:

Pomagają im żyć na własną rękę

Osoba opuszczająca dom dziecka otrzymuje od Państwa jednorazowo od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Kwota ta nie wystarcza jednak na długo i młodzi ludzie muszą radzić sobie sami. Stąd też pomysł, aby otworzyć fundację, która zaoferuje im sensowną pomoc.

Na czym zatem polega praca fundacji? Przede wszystkim, jej członkowie pomagają wychowankom domów dziecka w wejściu na rynek pracy i znalezieniu pierwszego lokum. Jest to wsparcie zarówno finansowe, jak i merytoryczne.

- Organizujemy dla nich szkolenia z autoprezentacji i pisania CV, przeprowadzamy wstępne rozmowy kwalifikacyjne. Pomagamy im także w znalezieniu pierwszej pracy. Jeżeli widzimy, że taka osoba faktycznie się spełnia, a brakuje jej środków finansowych do tego, żeby sobie wynająć pierwsze mieszkanie, także staramy się pomagać – tłumaczy Tomasz Michalski, prezes fundacji.

Więcej w materiale reporterki Radia ESKA, Eweliny Wąs: