SAS samolot lotnisko Wrocław

i

Autor: pixabay

Gdzie lataliśmy najchętniej?

1,6 mln pasażerów w sezonie letnim na wrocławskim lotnisku. Rekordowy by sierpień

2022-10-21 9:48

Ponad 1,6 mln pasażerów obsłużył w tegorocznym sezonie letnim – od maja do września – Port Lotniczy Wrocław. Władze lotniska prognozują, że w tym roku przez wrocławski port lotniczy przewinie się ponad 2,7 mln podróżnych.

Według danych Portu Lotniczego Wrocław najwyższą frekwencję zanotowano w sierpniu. Wówczas wrocławskie lotnisko obsłużyło 370 tys. pasażerów, co stanowi wzrost o 50 proc. w stosunku do roku ubiegłego i odtworzenie ponad 96 proc. ruchu w analogicznym okresie w 2019 r. Od maja do września 2022 r. przez wrocławskie lotnisku przewinęło się ponad 1,6 mln podróżnych. - To był bardzo dobry czas dla naszego lotniska. Pasażerowie zachęceni zniesieniem restrykcji rozpoczęli urlopy miesiąc wcześniej niż zazwyczaj, czyli już w maju. Letni rozkład lotów obfitował również w nowości, które okazały się idealną propozycją zarówno na dłuższy urlop, jak i na krótsze city i beach breaki – mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.

Najszybciej po pandemii odbudował się sektor lotów tanich przewoźników. - Szczególnie dobrym miesiącem dla naszego lotniska w tym segmencie był sierpień. Wtedy obsłużyliśmy blisko 7,7 proc. więcej pasażerów niż w sierpniu 2019 r. Obłożenie rejsów, zwłaszcza na popularnych kierunkach południowych, było podobne jak trzy lata temu i sięgało ponad 90 proc. – podkreślił Cezary Pacamaj, wiceprezes Portu Lotniczego Wrocław.

Włochy, Grecja, Hiszpania i Chorwacja...

Największą popularnością wśród kierunków południowych cieszyły się połączenia do Włoch. Tu liczba pasażerów w porównaniu z 2019 r. była niemal dwa razy wyższa i kształtowała się na poziomie średnio 35 tys. pasażerów miesięcznie. Popularnością cieszyły się również loty tanich przewoźników do Grecji (tu wzrost był blisko trzykrotny w porównaniu z sezonem letnim w 2019 r.), Hiszpanii i Chorwacji. Z połączeń czarterowych najczęściej wybieranymi kierunkami były miasta Turcji, Grecji i Bułgarii. Ruch czarterowy w stosunku do roku ubiegłego wzrósł o ponad 60 proc., odtwarzając ponad 90 proc. ruchu z rekordowego dotąd roku 2019.

Zimowy rozkład lotów na wrocławskim lotnisku będzie obowiązywał od 30 października. W nowej siatce z Wrocławia znajdzie się wiele połączeń w południowe rejony Europy. Będą także nowe w sezonie zimowym kierunki, takie jak: Barcelona El-Prat, Turyn, Sztokholm-Arlanda, Wenecja-Treviso oraz Porto w Portugalii.

Horror w Stanowicach. Dwie osoby wpadły do studni, jedna nie żyje.