9 Irakijczyków w dostawczym busie zatrzymano na Dolnym Śląsku

i

Autor: Straż Graniczna 9 Irakijczyków w dostawczym busie zatrzymano na Dolnym Śląsku

9 Irakijczyków w dostawczym busie zatrzymano na Dolnym Śląsku. Za kierownicą siedział Turek

2021-12-03 17:51

Funkcjonariusze Straży Granicznej ze Zgorzelca zatrzymali 9 młodych mężczyzn z Iraku, którzy próbowali nielegalnie przekroczyć granicę. Obcokrajowcy podróżowali dostawczym busem, ze kierownicą którego siedział obywatel Turcji.

W czwartek (2 listopada) funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali do kontroli dostawczego busa, który zmierzał w kierunku polsko-niemieckiej granicy. Za kierownicą auta siedział 37-letni obywatel Turcji. Jak się wkrótce okazało, w części towarowej przewoził on 9 cudzoziemców pochodzących z Bliskiego Wschodu. Szybko wyszło na jaw, że nie mają oni przy sobie żadnych dokumentów.

ZOBACZ TEŻ: 22-latek nielegalnie przewoził migrantów przez granicę. Za kurs inkasował 1000 zł

- Dziewięciu mężczyzn oświadczyło, że są obywatelami Iraku i mają od 20 do 30 lat - poinformowała mjr Joanna Konieczniak, rzecznik prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej. - Na podstawie informacji, które o sobie przekazali można było ustalić, że dane dwóch z nich wpisane zostały do Systemu Informacyjnego Schengen w celu odmowy wjazdu i pobytu na terytorium państw strefy Schengen.

Zatrzymani cudzoziemcy zostali przesłuchani z udziałem tłumacza. Obecnie trwa weryfikacja ich danych osobowych, by potwierdzić ich faktyczną tożsamość i obywatelstwo. Konsekwencje karne czekają natomiast 37-letniego kierowcę z Turcji, który przewoził migrantów.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ukrainiec pomagał migrantom przekroczyć granicę. Miał przy sobie mnóstwo pieniędzy

Sonda
Jak oceniasz pracę polskiej Straży Granicznej?
To tu w listopadzie koczowali migranci! WIDEO z miejsca zdarzeń