Osunięcie się ściany budynku przy ul. Traugutta
Przypomnijmy, że 9 maja doszło do osunięcia się starej kamienicy przy ul. Traugutta. Przyczyną prawdopodobnie były wykonywane obok prace budowlane, gdzie powstaje nowy apartamentowiec.
- Problem z otwarciem i zamknięciem drzwi, popękane ściany. Moja żona od południa słyszała jakby sypiący się piasek, lejącą się wodę - relacjonował jeden z poszkodowanych mieszkańców nieruchomości, który pokazał nam pęknięcia na ścianach w każdym pomieszczeniu swojego mieszkania oraz rażącą w oczy pleśń. Ta akurat była tu dużo wcześniej. Lokatorzy od lat borykają się z grzybem w budynku, przez którego jedna z mieszkanek ma poważne problemy zdrowotne.
Zawiadomienie do prokuratury
Pełnomocniczka mieszkańców złożyła w ich imieniu zawiadomienie do prokuratury, w którym zwróciła uwagę, że spółka Wrocławskie Mieszkania nie wykonała całościowo prac remontowych zleconych w 2013 r. przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Ze strony mieszkańców wystąpiły spekulacje, że przez prawdopodobne zaniechanie wrocławskiej spółki dziś muszą mierzyć się z tak złym stanem budynku.
Katarzyna Galewska z Wrocławskich Mieszkań wyjaśnia, że w większości prace zostały przed laty wykonane, a reszta odłożona w czasie. - Jeżeli są takie prace, które nie wpływają bezpośrednio na bezpieczeństwo mieszkańców, odbywają się one w dalszych terminach, ponieważ mamy też w innych kamienicach prace remontowe, które mogą być pilniejsze.
Będzie remont kapitalny
W lipcu przy Traugutta rozpocznie się wielki remont. Rzeczniczka poinformowała nas, że nie jest on echem ostatnich wydarzeń, ale w ciągu 2 ostatnich lat trwało przygotowywanie dokumentacji remontowej i przetargowej. Dziś wiemy, że w ramach przetargu wpłynęły dwa projekty. Są jednak zbyt kosztowne, dlatego spółka zamierza wystąpić do Gminy Wrocław o zwiększenie środków na ten cel.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, mieszkańcy kamienicy zyskają w końcu centralne ogrzewanie. Zostaną wyremontowane piwnice, klatka schodowa, elewacja budynku, a także wykonane poprawki łazienek. Remont ma się zakończyć w listopadzie 2019 r. - Te prace, które zostały dawno zlecone przez Inspektora Budowlanego, będą w całości zrealizowane, a także prace, które dostosują obiekt do obecnych warunków technicznych. Budynek zbudowany w XIX w. będzie spełniał warunki XXI - zapowiada Katarzyna Galewska z Wrocławskich Mieszkań.
- Spółka była zobowiązana wykonać prace remontowe do roku 2014 - mówi Emilia Mądrecka, pełnomocniczka części lokatorów. Adwokat przypuszcza zaniechanie ważnych czynności, co mogło narazić mieszkańców na niebezpieczeństwo. - Dokumentu, aby potwierdzić, czy egzekucja tej decyzji administracyjnej toczyła się czy nie, na razie nie widzę - dodaje. Pełnomocniczka wystąpiła między innymi do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o ujawnienie takiej dokumentacji. Od mieszkańców wie, że na miejską spółkę była nałożona grzywna.
Co najważniejsze, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego zapewnił adwokat, że mieszkańcy są na tę chwilę w pełni bezpieczni. Katarzyna Galewska jak i Emilia Mądrecka podkreślają, że są otwarte na dialog pomiędzy stronami. Czy sprawę przejmie prokuratura, okaże się za parę tygodni.
Więcej informacji w materiale reporterki Radia ESKA, Patrycji Nawrockiej:
Czytaj także: Nieprawidłowości przy funkcjonowaniu podziemnego parkingu koło Hali Stulecia [AUDIO]