Kultowe schronisko ma zmienić właściciela. Turyści w szoku. Chcą ratować Samotnię

i

Autor: Schronisko Pttk Samotnia im. Waldemara Siemaszki/Facebook

Jest decyzja

Bitwa wygrana, ale to nie koniec „wojny”. Co dalej ze schroniskiem Samotnia?

2023-09-15 14:06

Wieloletni najemcy schroniska Samotnia w Karkonoszach zostają. Nie jest to jednak decyzja ostateczna, a czasowa. Co później stanie się z kultowym miejscem?

Wieloletni dzierżawcy zostają w Samotni. Na razie... 

Schronisko Samotnia to miejsce kultowe w Karkonoszach. Powstało prawdopodobnie pod koniec XVII wieku, ale twórcą jej współczesnej odsłony był Waldemar Siemaszko, były ratownik górski, który przejął je w 1966 roku. Prowadził Samotnię wraz z żoną Sylwią. Wspólnie przywrócili świetność temu miejscu. Po śmierci pana Waldemara w 1994 roku schroniskiem zarządzała jego żona oraz córka Magdalena Siemaszko-Arcimowicz.

Pod koniec lipca gruchnęła wiadomość, że dotychczasowi najemcy muszą opuścić obiekt do 13 września. Rodzina Siemaszko poinformowała wtedy na profilu schroniska, że prezes spółki Sudeckie Hotele i Schroniska PTTK Grzegorz Błaszczyk „bez podania przyczyn odrzucił ich ofertę na przedłużenie umowy dzierżawy Samotni”.

Sprawa spotkała się z szeroką krytyką turystów i miłośników Samotni, którzy podnosili, że nie wyobrażają sobie, że po ponad 50 latach schronisko będzie prowadził inny najemca. - To było wspaniałe; jesteśmy bardzo wdzięczni za tę akcję – powiedziała Magdalena Siemaszko-Arcimowicz, która od lat prowadzi Samotnię.

Kilka tygodni później Spółka Sudeckie Hotele i Schroniska PTTK zamknęła postępowanie mające wyłonić nowego dzierżawce bez dokonania wyboru oferty. - Żadna z ofert nie spełniła wymagań stawianych przez organizatora postępowania – napisano w komunikacie spółki.

Po zamknięciu konkursu, Siemaszko-Arcimowicz, otrzymała aneks do umowy dzierżawy. - Według tego aneksu umowa obowiązuje do 15 maja przyszłego roku – powiedziała kobieta.

Zapytana, czy weźmie udział w kolejnym konkursie na dzierżawę Samotni, który w przyszłości będzie rozpisany przez Spółkę Sudeckie Hotele i Schroniska, zawahała się, a po chwili powiedziała, że „nie wie, co będzie do maja”.

Dziś Samotnia to jedno z najpopularniejszych Schronisk w Karkonoszach. Malowniczo położone schronisko leży nad Małym Stawem, blisko głównego szlaku na Śnieżkę z Karpacza. Samotnia, jak wszystkie schroniska w Karkonoszach, jest tłumnie odwiedzana przez turystów w weekendy, a noclegi na weekend trzeba rezerwować z dwumiesięcznym wyprzedzeniem.

Szokujące informacje w sprawie Sebastiana z Wrocławia!