Wrocławianie chętnie odwiedzają bulwar po remoncie. Często rozstawiają tam grille

i

Autor: stock.tookapic.com/CC0/pexels.com Wrocławianie chętnie odwiedzają bulwar po remoncie. Często rozstawiają tam grille

Bulwar Dunikowskiego nowym ulubionym miejscem wrocławian do grillowania. Czy grozi za to mandat? [AUDIO]

2016-05-03 9:57

Mieszkańcy Wrocławia polubili otwarty miesiąc temu po przebudowie bulwar Dunikowskiego na tyle, że chętnie tam grillują i piją alkohol. Sprawdzamy czy można to robić w tym miejscu.

Na podstawie ustawy o wychowaniu w trzeźwości alkoholu nie możemy spożywać w miejscach publicznych, czyli na ulicach, chodnikach, czy w parkach. We Wrocławiu jednak jest dodatkowa uchwała zakazująca picia piwa, wina czy wódki w wielu miejscach.

- Chodzi o dość duży obszar zarówno centrum Wrocławia, jak i osiedla Kleczków, Ołbin, czyli aż do Odry i w tym także Wyspy Odrzańskie, bulwar Xawerego Dunikowskiego. Na tym obszarze nie wolno też spożywać alkoholu - tłumaczy Waldemar Forysiak ze straży miejskiej. 

Władza nam zakazuje, to my zrobimy na przekór

Nie wszystkim takie zasady się podobają.

- Kiedy studenci nie rozrabiają, to ja nie widzę w tym problemu - twierdzi zapytany wrocławianin.

- Myślę, że problemem jest śmiecenie, a nie samo picie. Jeśli będzie dużo śmietników, jakoś rozwiążą ten problem, to nie widzę przeciwwskazań - zgadza się z nim inny.

- Gdyby ludzie nie mieli zakazu picia w miejscu publicznym, to bardziej by się zastosowali do zasad typu sprzątanie po sobie i tak dalej. Jak się komuś zakazuje, to wtedy ten ktoś robi na przekór - dodaje kolejna zapytana.

Czy na bulwarze można zrobić grilla?

Inaczej trochę jest z grillowaniem, ponieważ tego nie zakazują konkretne przepisy, a regulaminy poszczególnych miejsc. Na terenie bulwaru Dunikowskiego bezpośredniego zakazu grillowania nie ma. Należy jednak pamiętać o zachowaniu przy tym  czystości, zasad bezpieczeństwa i o tym, by nie przeszkadzać innym.

Trzeba wiedzieć gdzie samochód myć

Jak się okazuje nie wszędzie też możemy wyczyścić swój własny samochód.

- Możemy myć samochody wyłącznie w miejscach do tego przystosowanych. Chodzi główne o odprowadzanie ścieków do miejskiej sieci kanalizacji sanitarnej lub zgromadzenei tych ścieków w specjalnych, bezodpływowych zbiornikach - wyjaśnia Waldemar Forysiak.

Za umycie samochodu w niedozwolonym miejscu możemy dostać nawet 500 złotych mandatu, podobnie za grillowanie, a za picie alkoholu 100 złotych.

Więcej w materiale reportera Radia ESKA Wojtka Góralskiego:

Czytaj także: Majówka 2016: To warto wiedzieć [POGODA, ATRAKCJE, OTWARTE SKLEPY]​