Renata Mauer-Różańska jest kandydatką prezydenta Wrocławia do tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia. Tytuł „Civitate Wratislaviensi Donatus” przyznaje Rada Miejska Wrocławia wybitnym osobom, odgrywającym istotną rolę w życiu społecznym, kulturalnym i gospodarczym.
- Nie wyobrażam sobie, byśmy mieli dłużej czekać z uhonorowaniem w ten sposób tak wybitnej sportsmenki i tak wartościowej osoby. To nie tylko wymarzona ambasadorka Wrocławia, ale też empatii, pracowitości i dobrych praktyk - mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. - Renatę znam bardzo dobrze. Imponuje mi nie tylko jako multimedalistka olimpijska, która wygrywała Plebiscyt na Najlepszego Sportowca Polski, ale też jako perfekcjonistka w życiu codziennym i, co może najważniejsze, dobry człowiek. Mimo wielkich osiągnięć pozostała niezwykle osobą, która stanowi wzór nie tylko dla młodych sportowców.
Polecany artykuł:
Renata Mauer-Różańska urodziła się w 1969 roku w Nasielsku pod Warszawą. Od 1989 roku reprezentowała barwy Śląska Wrocław. Uczestniczyła w czterech igrzyskach olimpijskich (Barcelona 1992, Atlanta 1996, Sydney 2000, Ateny 2004), zdobywając dwa złote medale (Atlanta 1996 – karabin pneumatyczny 10 m i Sydney 2000 – karabin sportowy trzy postawy) oraz jeden brązowy (Atlanta 1996 – karabin sportowy trzy postawy). Jest też trzykrotną medalistką mistrzostw świata i sześciokrotną medalistką mistrzostw Europy. W 1996 roku wygrała Plebiscyt Przeglądu Sportowego na Najlepszego Sportowca Polski. W latach 2010-18 była radną Rady Miejskiej Wrocławia. Obecnie pracuje jako nauczyciel akademicki na wrocławskiej AWF.
- Dla mnie to ogromny zaszczyt, słyszeć, że prezydent miasta widzi mnie w gronie ludzi tak zasłużonych dla Wrocławia - mówi Renata Mauer-Różańska. - To wielkie wyróżnienie i wielka nobilitacja. Nie jestem tylko do końca przekonana, czy na to zasługuję.
Od 1993 roku tytułem Honorowego Obywatela Wrocławia uhonorowano 34 osoby. Jako pierwszego wyróżniono prof. Alfreda Jahna, rektora Uniwersytetu Wrocławskiego w latach 1962–1968, a w roku poprzednim uhonorowano Macieja Łagiewskiego, prawnika i historyka, długoletniego dyrektora Muzeum Miejskiego Wrocławia.