Były polityk wbiegł na Śnieżkę z niepełnosprawnym chłopcem

i

Autor: Fundacja W Góry Serca

Były polityk wbiegł na Śnieżkę z niepełnosprawnym chłopcem. Pierwsza taka wyprawa! [ZDJĘCIA]

2020-09-22 13:43

Wolontariusze Fundacji W Góry Serca zdobyli szczyt Śnieżki wraz z 20-letnim Leszkiem, cierpiącym na mózgowe porażenie dziecięce. Było to pierwsze w Polsce wejście na szczyt przy pomocy specjalistycznego wózka umożliwiającego osobom niepełnosprawnym poruszanie się po górskim terenie. Jednym ze współzałożycieli Fundacji jest Adam Hofman - były poseł PiS i rzecznik prasowy tej partii.

Wolontariusze Fundacji W Góry Serca wyruszyli w sobotę (19 września) spod kościółka Wang w Karpaczu, a następnie trasą wiodącą przez Strzechę Akademicką, Dom Śląski i Drogę Jubileuszową dotarli na szczyt Śnieżki. Pokonali łącznie 20 kilometrów w trudnym górskim terenie, a towarzyszył im 20-letni Leszek, który urodził się z mózgowym porażeniem dziecięcym. Chłopak od urodzenia cierpi na czterokończynowe spastyczne porażenie, które całkowicie uzależnia go od pomocy bliskich.

Podczas wyprawy po raz pierwszy w Polsce wykorzystano specjalistyczny wózek, umożliwiający osobom niepełnosprawnym ruchowo poruszanie się po wymagającym górskim terenie. Do prawidłowej obsługi wózka „Joëlette” potrzebne są przynajmniej dwie osoby, jednak Leszkowi towarzyszyła grupa kilkudziesięciu wolontariuszy z całej Polski. Wśród nich znaleźli się m.in. współzałożyciel Fundacji i były polityk PiS Adam Hofman oraz znany prezenter Radiowej Eski Krzysztof „Jankes” Jankowski.

- To niesamowite, ile osób zgromadziło pierwsze wydarzenie naszej Fundacji - mówi Adam Hofman, współzałożyciel Fundacji W Góry Serca. - Wszyscy pojawili się z chęcią niesienia pomocy Leszkowi, chęcią kruszenia barier. Na trasie usłyszeliśmy wiele ciepłych słów, które dodają nam energię do działania i dobitnie pokazują, jak wielka radość płynie z pomagania innym.

Leszek jest pierwszym podopiecznym Fundacji, który zdobył najwyższy szczyt Karkonoszy, ale w planach są już kolejne wyprawy.

- Wszystkie osoby związane z Fundacją łączy pasja do gór. Wiemy doskonale, ile radości niesie szlak. Właśnie tą radością chcemy dzielić z tymi, którzy najbardziej jej potrzebują - mówi Gniewomir Knapski, prezes Fundacji. - Udowodniliśmy, że bariery istnieją tylko w naszych głowach, a wspólne działanie i pomoc innym ma w sobie niezwykłą magię tworzenia”.

Dzięki działaniom Fundacji W Góry Serca, osoby o ograniczonej sprawności ruchowej zyskują szanse wędrowania po górskich szlakach i zdobywania na pozór nieosiągalnych szczytów. Osoby, które chciałyby wesprzeć Fundację, mogą to uczynić za pomocą formularza dostępnego na stronie www.fundacjawgoryserca.pl.