Chcą produkować dwie satelity dziennie. Jedyna taka fabryka w Polsce powstanie na lotnisku w Legnicy

i

Autor: PIRO4D/pixabay

Chcą produkować dwie satelity dziennie. Jedyna taka fabryka w Polsce powstanie na lotnisku w Legnicy

2022-05-12 11:07

40 mln zł to szacowany koszt uruchomienia produkującej nanosatelity fabryki SatRev, która ma powstać na terenach Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (LSSE). Według założeń zakład powstanie w Legnicy w 18 miesięcy.

W środę, 11 kwietnia, w siedzibie SatRev w kompleksie Sieci Badawczej Łukasiewicz - PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii na wrocławskich Stabłowicach podpisano list intencyjny ws. budowy fabryki nanosatelitów. Zakład ma powstać w pobliżu dawnego lotniska w Legnicy, na obszarach inwestycyjnych LSSE, w przygotowanych przez strefę halach.

ZOBACZ TEŻ: 150 km nowych lub zmodernizowanych tras rowerowych. Gdzie powstaną?

SatRev to polski start-up, który specjalizuje się w projektowaniu, produkcji oraz eksploatacji satelitów do obserwacji Ziemi w czasie rzeczywistym.

- Takie firmy jak nasza mogą współzawodniczyć z największymi potęgami w podboju kosmosu (...) - dostarczamy produkty do monitoringu świata; nasze satelity mogą być wykorzystywane w rolnictwie, monitoringu aktywności energetycznej, obronności, wywiadu, logistyki czy (...) środowiska – powiedział Grzegorz Zwoliński, prezes SatRev, dodając, że jedną z odpowiedzi na współczesne światowe problemy jest „demokratyzacja kosmosu”.

Sadysta rzucił psem przez ogrodzenie schroniska! Wszystko się nagrało. ZOBACZ GALERIĘ PONIŻEJ.

Celem SatRev jest wyprodukowanie odpowiedniej konstelacji obserwacyjnej, która mogłaby dostarczać informacje w czasie rzeczywistym. - Będziemy mogli obrazować cały glob przez 365 dni w roku, w czasie rzeczywistym – mówił Zwoliński. Dodał, że do tej pory polska firma wysłała w przestrzeń 11 satelitów.

Fabryka, która ma powstać w Legnicy, w 2025 r. będzie mogła produkować dwie satelity dziennie. Według Zwolińskiego na świecie jest obecnie około 10 firm, które produkują satelity na tak dużą skalę. Zakład SatRev ma być pierwszą taką fabryką w Polsce.

Kontrterroryści w akcji. Tak rozbili fabrykę narkotyków w powiecie legnickim

Zwoliński powiedział PAP, że szacowany koszt budowy fabryki to około 20 mln zł, a kolejne 20 mln zł będzie potrzebne na wyposażenie. Zakład może powstać w ciągu 18 miesięcy. - Na początku będziemy tam produkować mniejsze satelity, ale w przyszłości myślimy też o dużych i średnich – mówił szef SatRev.