Czasem słońce, czasem…. śnieg. W Karkonoszach spadł już pierwszy śnieg

i

Autor: Agnieszka Ptaszyńska Czasem słońce, czasem…. śnieg. W Karkonoszach spadł już pierwszy śnieg

Na Śnieżce jest biało

W Karkonoszach spadł już pierwszy śnieg! Czy to początek zimy na Śnieżce?

2022-09-19 11:08

W sobotę, 17 września, wieczorem spadł pierwszy śnieg… tego lata w Karkonoszach. Pokrywa śnieżna nie jest duża, ale nie znikła od razu, jak to miała w zwyczaju o tej porze roku. Jak długo utrzyma się śnieg w wysokich partiach gór?

Pierwszy śnieg w Karkonoszach

Pierwsze, przelotne opady śniegu pojawiły się w sobotę, 17 września, wieczorem. W niedzielę (18 września) rano było już ok. 2 cm świeżego śniegu na grzbiecie Karkonoszy, w okolicach Łabskiego Szczytu, a także pod Śnieżką. 

ZOBACZ TEŻ: Agresor pobił kierowcę miejskiego autobusu za zwrócenie uwagi. Wcześniej walnął pięścią w szybę

- Pierwszy śnieg we wrześniu nie jest na Śnieżce niczym nadzwyczajnym i zdarza się niemal każdego roku. Trwała pokrywa śniegu w ostatnich latach pojawia się jednak najczęściej dopiero w okresie świąteczno-noworocznym, albo wręcz w pierwszych dniach stycznia – informuje Karkonoski Park narodowy na swoim profilu na Facebooku.

Trudne warunki na szlaku na Śnieżkę 

Co ciekawe, zazwyczaj pierwszy, wrześniowy śnieg szybko się topił z powodu wysokich temperatur. Tym razem jest inaczej, bowiem od wysokości ok. 1400 m n.p.m. panują niskie temperatury i pokrywa śnieżna cały czas się utrzymuje. Obecnie jest to ok. 3 – 6 cm.

W wysokich partiach Karkonoszy panują trudne i zmienne warunki. - W ciągu chwili była mała zamieć. Warunki dość gwałtownie się zmieniły – powiedziała nam pani Agnieszka, która w niedzielę wędrowała szlakiem na Śnieżkę.

Pierwszy śnieg w Karkonoszach. Biała Śnieżka

i

Autor: Agnieszka Ptaszyńska

Podobna aura panuje również w poniedziałek, 19 września. Na wysokości powyżej 1400 m n.p.m. temperatura maksymalna nie przekroczy 2°C w nocy, spodziewane są również opady śniegu i śniegu z deszczem.

- Szlaki zrobiły się śliskie, mokre, dodatkowo widoczność w górach jest mocno ograniczona. Pamiętajcie, o odpowiednim przygotowaniu sprzętowym przed wyruszeniem w Karkonosze – informuje GOPR Karkonosze.

Najważniejsze są:

  • Odpowiednie obuwie na panujące warunki
  • Dodatkową odzież na wypadek załamania pogody
  • Zapas jedzenia oraz picia
  • Zainstalowana aplikacja Ratunek oraz wgrane numery alarmowe 985 lub 601 100 300
  • Zaplanowana trasa wraz z wariantem alternatywnym na wypadek załamania pogody bądź złego oszacowania naszych sił

Jak długo utrzyma się śnieg w Karkonoszach?

- Cieplej zrobi się od połowy tygodnia i śnieg zniknie. Do tego czasu, w ciągu najbliższej doby białe złoto jeszcze popada wysoko w górach – informuje profil na Facebooku Izersko-Karkonoska Pogoda.

Sonda
Też lubicie polskie góry?