Czarna Woda zalewa Gniechowice

i

Autor: Tomasz Golla/Super Express Konieczne było podniesienie wału workami z piaskiem.

Rzeki znów mogą wylać!

Czerwone alerty dla rzek Dolnego Śląska! Poziom wody może gwałtownie rosnąć

2022-08-25 11:59

Hydrologiczna mapa Dolnego Śląska z czerwonymi i pomarańczowymi alertami. Synoptycy ostrzegają przed gwałtownym wzbieraniem rzek w związku z zapowiadaną burzą z intensywnymi opadami deszczu, lokalnie gradem. Przekroczony stan alarmowy utrzymuje się aktualnie na dwóch rzekach, Ślęzie i Czarnej Wodzie, która w środę wylała w Gniechowicach.

Na czwartek po południu dla Dolnego Śląska prognozowane są burze z intensywnymi opadami deszczu, lokalnie gradem. IMGW wydało w tej sprawie ostrzeżenie I stopnia dla naszego regionu. W związku z gwałtownymi zjawiskami, które zapowiadają synoptycy, sytuacja hydrologiczna może ulec gwałtownemu pogorszeniu.

Przekroczony stan alarmowy w Gniechowicach. Rzeka wystąpiła z brzegów

Dla rzek Dolnego Śląska wydano ostrzeżenia hydrologiczne II i III stopnia. Czerwone alerty obowiązują w zlewni Ślęzy - górnej do Borowa i od Borowa do ujścia, a także w zlewni Bystrzycy dolnej, szczególnie na rzekach Czarna Woda i Strzegomka. "W rejonach wystąpienia opadów burzowych mogą wystąpić ponowne wzrosty stanów, lokalnie powyżej stanów alarmowych" - informuje IMGW.

Czytaj także: Upiorny widok pod Legnicą. Woda zalała cmentarz. Część grobów się zapadła!

Ostrzeżeniem III stopnia objęty jest również obszar Baryczy bez Orli i Polskiego Rowu (dolnośląskie, lubuskie, wielkopolskie). "W zlewni górnej Baryczy prognozowane są dalsze wzrosty stanów z możliwością przekroczenia stanów alarmowych w Odolanowie na Baryczy i w Bogdaju na Polskiej Wodzie. Prognozowane burze z silnym deszczem mogą spowodować nowe, gwałtowne wzrosty, zwłaszcza w Odolanowie" - ostrzegają synoptycy.

Aktualnie (godz. 11.30) stany alarmowe przekroczone są w trzech miejscach na Dolnym Śląsku. Na Ślęzie w Borowie (o 76 cm) i Białobrzeziu (o 5 cm). Wciąż najtrudniejsza sytuacja panuje na Czarnej Wodzie w Gniechowicach, gdzie stan alarmowy przekroczony został o ponad metr.

To właśnie Czarna Woda poczyniła w ostatnich dniach najwięcej szkód. W weekend zalała miejscowości w Gminie Marcinowice, w tym Strzelce, Zebrzydów i Szczepanów. We wtorek zalanie groziło miejscowości Rogów Sobócki, a w środę woda przelała się przez wał w Gniechowicach, gdzie zalała kilka posesji przy ul. Wrocławskiej.

Czytaj także: Rogów Sobócki: Wał uratowany! W Gniechowicach stan alarmowy wciąż przekroczony