Warto wiedzieć!

Dolnośląskie miasteczko nagle opustoszało. Mieszkańców przesiedlono siłą!

2024-09-02 6:09

W dolnośląskiej miejscowości z dnia na dzień przestało tętnić życie. Lokalna społeczność zaczęła być masowo przesiedlana do innych lokalizacji, więc tym samym miasto było skazane na zapomnienie. Dramatyczna historia mieszkańców ma sporo interesujących wątków. Jakich? Więcej szczegółów znajdziecie poniżej!

Miasto, które nagle opustoszało. Historia Miedzianki

W samym sercu Dolnego Śląska leży miejscowość Miedzianka, która aktualnie jest wsią, lecz przed laty było to tętniące życiem miasto. Historia miejscowości sięga XIII wieku. W 1512 roku Miedziankę, a w zasadzie wówczas Kupferberg kupił Hans Dippold von Burghaus, który postanowił zainwestować w górnictwo miedzi.

Siedem lat później nadano miejscowości prawa miasta górniczego. Miasteczko było więc przez wieki osadą górniczą, w której wydobywano miedź, srebro i cynk. Zauważalny był prężny rozwój, lecz niestety na przełomie XIX i XX wieku pojawił się problem, a mianowicie brak złóż. W 1925 roku zamknięto ostatni szyb, a ludzie szukali pracy głównie w ratującym całą sytuacją browarze. Z czasem Kupferberg zmienił się w popularny ośrodek wypoczynkowy i zarabiał również sporo z turystów, którzy uwielbiali lokalne atrakcje oraz klimat.

Kolejne zmiany zaszły po zakończeniu II wojny światowej, gdy Polska odzyskała miasteczko od Niemców. Zastąpiono więc nazwę Kupferberg polska nazwą Miedzianka i - co ciekawe - tym samym miejscowość przestała być miastem i stała się wsią. Dalsza część artykułu znajduje się pod galerią.

Przeczytaj także: Opuszczone miasta w Polsce. Tych miejscowości już nie ma lub znikają na naszych oczach!

Do wsi wkroczyła armia. Miejscowość opustoszała

Gdy po wojnie Niemcy opuścili polskie strony, do Miedzianki zaczęło przeprowadzać się sporo osób z centrum kraju. Niestety nie mogło być zbyt pięknie i uroki wsi dostrzegła także Armia Czerwona, która zainteresowała się obecnymi w okolicy złożami uranu. 

W latach 1945-1954 uruchomiono nieprzemyślane wydobycie tego pierwiastka, który transportowano do Związku Radzieckiego. Cały proces i chęć wydobycia jeszcze więcej innych złóż doprowadził jednak do katastrofy. Nagle zabudowania we wsi zaczęły się zapadać, a te, które wytrzymały, zagrażały mieszkańcom, więc ówczesne władze stwierdziły, że likwidują wieś. 

W latach 60. XX wieku wysadzono w powietrze kościół oraz część domów i wysiedlono mieszkańców do Jeleniej Góry. Tym samym w latach 70. Miedzianka była wsią widmo.

Co ciekawe jednak, na przestrzeni ostatnich lat historia miejscowości zaczęła pisać się na nowo, bowiem wieś odżyła. W okolicy zaczęły pojawiać się domy z mieszkańcami i od niemalże 10 lat na miejscu funkcjonuje Browar Miedzianka, który jest dla wielu atrakcją. Na miejscu można również znaleźć noclegi m.in. w agroturystykach, więc osoby pragnące odpoczynku z dala od zgiełku z pewnością będą zadowolone. Jeśli jesteście ciekawi jak wygląda Miedzianka na fotografiach, zachęcamy do sprawdzenia naszej galerii zdjęć powyżej.

Pętla widmo niczym z Czarnobyla. Opuszczona trasa w Krakowie
Listen on Spreaker.