Czarna zjawa w lasach w Dolinie Baryczy

i

Autor: pixabay.com

Dolny Śląsk: Czarna zjawa w lasach w Dolinie Baryczy. Udało się ją sfilmować [WIDEO]

2020-10-20 14:08

„Czarna zjawa? Taki widok uchwycił nasz pracownik” - taki wpis pojawił się na profilu facebookowym Lasów Państwowych. Tajemniczą istotą okazał się unikatowy czarny daniel, którego udało się sfilmować w lesie w Dolinie Baryczy. Uchwycone okiem kamery zwierzę prezentuje się fantastycznie.

Dolina Baryczy to malowniczy region w północnej części województwa dolnośląskiego. Jak się okazuje, skrywa on nie tylko przepiękne widoki, ale i tajemnicze istoty.

„Czarna zjawa?? Taki widok uchwycił nasz pracownik” - taki wpis pojawił się na profilu facebookowym Lasów Państwowych.

Tym razem nie chodzi jednak o żadną fantastyczną istotę, a o fantastycznie prezentujące się zwierzę. Pracownikowi Lasów Państwowych z Nadleśnictwa Żmigród udało się sfilmować unikatowego czarnego daniela. Zwierzęta te zazwyczaj mają sierść koloru rudobrązowego, czarny daniel to prawdziwy ewenement.

Daniele należą do rodziny jeleniowatych. Od jelenia są jednak mniejsze – osiągają wysokość w kłębie ok. 1 m i długość przekraczającą 1,5 m. Dorosłe osobniki mogą ważyć nawet 80 kg. Samce mogą pochwalić się efektownym porożem, które co roku zrzucają (na ich miejsce wyrasta nowe). Największe poroża danieli ważą 5-7 kg.

Październik i listopad to okres godowy danieli. Odbywa się wtedy bekowisko, podczas którego byki starają się zgromadzić przy sobie jak najwięcej łań. Często dochodzi wówczas do walk samców, niekiedy bardzo zaciętych. Na szczęście, dzięki odpowiedniemu kształtowi poroża, walki te rzadko kończą się śmiercią jednego z przeciwników.

Po trwającej blisko 8 miesięcy ciąży samica rodzi w czerwcu lub lipcu jedno lub dwa młode. Cielęta po urodzeniu przebywają wraz z matką aż do jej następnej rui. Żyją do 25 lat.

Kajman znaleziony we Wrocławiu trafił do ogrodu zoologicznego