Dolny Śląsk: Lekarka mówiła o "koronawirusowej psychozie". Została odsunięta od zawodu!

2020-08-05 13:53 mar
Lekarka, która krytykowała „koronawirusową psychozę” została odsunięta od zawodu
Autor: pixabay.com

Na pół roku zawieszenia w wykonywaniu zawodu została skazana lekarka z Lądka-Zdroju, która publicznie krytykowała „koronawirusową psychozę” i związane z nią obostrzenia. Okręgowy Sąd Lekarski we Wrocławiu uznał, że zachowanie kierowniczki przychodni w Lądku-Zdroju zagraża bezpieczeństwu pacjentów.

Lek. Anna Martynowska to kierowniczka niepublicznej przychodni POZ w Lądku-Zdroju. Lekarka w ostatnich tygodniach kilkukrotnie występowała na antenie Mediów Narodowych, krytykując obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. W rozmowach z dziennikarzami Anna Martynowska m.in. negowała zagrożenia związane z epidemią koronawirusa, poddawała w wątpliwość wiarygodność testów i krytykowała wprowadzane obostrzenia, w tym obowiązek noszenia maseczek i kwarantannę. Twierdziła także, że nie ma czegoś takiego jak choroba bezobjawowa.

Dolnośląska Izba Lekarska wszczęła przeciwko lekarce postępowanie wyjaśniające. Pod koniec lipca Okręgowy Sąd Lekarski we Wrocławiu podjął decyzję o tymczasowym zawieszeniu Anny Martynowskiej w prawie do wykonywania zawodu na okres 6 miesięcy.

Zdaniem sądu, podważając konieczność przestrzegania obowiązujących zasad postępowania w czasie zagrożenia zdrowia publicznego pandemią oraz ignorując istnienie wirusa Covid-19, lekarka dopuściła się ciężkiego przewinienia zawodowego i swoim postępowaniem zagraża bezpieczeństwu pacjentów.

„Co szczególnie zaniepokoiło Sąd Lekarski, lekarz w swoich wypowiedziach kwestionuje obowiązek noszenia masek ochronnych, przestrzegania zasad bezpieczeństwa w czasie pandemii oraz twierdzi, że pandemii, ani epidemii, jak i samego wirusa Covid-19 nie ma – czytamy w uzasadnieniu postanowienia Okręgowego Sądu Lekarskiego. - Prezentowana przez lekarza postawa, będąca do aktualnej wiedzy medycznej, a także jej wypowiedzi sprzeczne z wiedzą opartą o Evidence Based Medicine w ocenie Sądu Lekarskiego stanowią zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa pacjentów. Swoją postawą lekarz wprowadza pacjentów w błąd negując istnienie koronawirusa Covid-19.”

Zawieszenie prawa do wykonywania zawodu ma obowiązywać do 24 stycznia 2021 roku.

„Zawieszenie prawa wykonywania zawodu na okres 6 miesięcy ma na celu odizolowanie lek. Anny Prześlicy-Martynowskiej od pacjentów, ochronę pacjentów oraz zapobiegnięcie rozpowszechnianiu fałszywych i wprowadzających w błąd informacji na temat pandemii wywołanej wirusem Covid-19” – argumentują członkowie Okręgowego Sądu Lekarskiego.

Lekarka ma prawo odwołać się od tego wyroku. Do czasu rozpatrzenia odwołania nie może jednak pracować.

1 września dzieci wrócą do szkół? "Polska jest bardzo słabo przygotowana"

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.