Pierwszy przypadek gorączki Zachodniego Nilu

i

Autor: Marek Kudelski/Super Express, Shutterstock

Ważne

Groźna choroba dotarła do Polski. „Pierwszy potwierdzony przypadek”. Jak doszło do zakażenia?

2024-10-23 20:56

Groźna choroba - gorączka Zachodniego Nilu - potwierdzona w Polsce. Informację potwierdził na na antenie radiowej Jedynki dr Paweł Grzesiowski, główny inspektor sanitarny.

Gorączka Zachodniego Nilu potwierdzona w Polsce

Groźna choroba, jaką jest gorączka Zachodniego Nilu, dotarła do Polski. Niepokojące wieści przekazał na antenie radiowej Jedynki główny inspektor sanitarny dr Paweł Grzesiowski. - W tej chwili jesteśmy jeszcze w trakcie potwierdzenia szczegółowych informacji, ale wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z pierwszym, potwierdzonym, rodzimym przypadkiem choroby Zachodniego Nilu - przyznał szef GIS.

Służby sanitarne wyjaśniają okoliczności pojawienia się groźnego wirusa. Według ich ustaleń, zakażona dorosła nie nie wyjeżdżała do tropikalnych krajów.

Istnieje więc bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że zaraziła się w Polsce od chorego komara, który wcześniej wypił krew chorego ptaka

– przyznał Paweł Grzesiowski w Programie I Polskiego Radia.

Gorączka Zachodniego Nilu - objawy

Gorączka zachodniego Nilu to wirusowa choroba przenoszona przez komary, które obok dzikich ptaków są rezerwuarem wirusa. Zachorowania obserwuje się w wielu regionach świata, w tym w Afryce Wschodniej i Zachodniej, Ameryce Północnej, Azji Południowej i Południowo-Wschodniej, w Europie (przypadki zachorowań odnotowano m. in. we Francji, Grecji, Hiszpanii, Rumunii, na Węgrzech oraz we Włoszech).

Do zakażenia człowieka dochodzi w wyniku ukąszenia komara. Nie stwierdzono przenoszenia gorączki zachodniego Nilu z człowieka na człowieka poprzez bezpośredni kontakt (np. przez dotyk, pocałunki).

Objawy chorobowe pojawiają się po 1-6 dniach od ukąszenia komara. Ich nasilenie zależy od wieku osoby zakażonej. U dzieci często jest to łagodna gorączka i złe samopoczucie, u młodzieży występują wysoka gorączka, zaczerwienienie spojówek, ból głowy, ból mięśni, natomiast u osób starszych na skutek zakażenia może dochodzić do zapalenia mózgu i opon mózgowych oraz ogólnego wycieńczenia.

W leczeniu gorączki zachodniego Nilu nie ma specyficznej terapii. Stosuje się głównie leczenie zmierzające do złagodzenia objawów np. obniżania gorączki, łagodzenia bólu itp. Nie ma też dostępnej szczepionki przeciwko tej chorobie.

Wielki protest przez ratuszem. Wolontariusze walczą o życie kotów
Czy w Polsce mamy pandemię cukrzycy? SuperZdrowi
SuperZdrowi