Wodowskaz

i

Autor: Tomasz Golla

Ostrzeżenia hydrologiczne

Jak wygląda sytuacja na rzekach Dolnego Śląska? Na tych wodowskazach woda przekaracza stan alarmowy

2022-08-29 10:15

Pogoda na Dolnym Śląsku nieco się uspokoiła, ale to nie oznacza, że sytuacja hydrologiczna również wróciła do normy. Na trzech wodowskazach woda przekracza stan alarmowy. Do tego dla obszaru Widawy wydano najwyższy alert, który obowiązuje do wtorku w południe. Gdzie sytuacja jest najtrudniejsza?

Intensywne opady deszczu ustały, a po weekendowych burzach, które przeszły przez Dolny Śląsk, w poniedziałek pogoda złapie nieco oddechu. Sytuacji hydrologiczna nie wszędzie jest jednak unormowana. Wciąż w trzech miejscach na Dolnym Śląsku rzeki przekraczają stan alarmowy. Chodzi o wodowskazy na rzekach Czarna Woda, Ślęza i Widawa. O ile na dwóch pierwszych woda stopniowo opada, o tyle na Widawie poziom wody wciąż jest wysoki.

>>> Solpol znika z Wrocławia. Rozbiórka kultowego domu handlowego na finiszu [VIDEO]

Mężczyzna wpadł do Brdy obok Opery Nova. Dramatyczna akcja ratunkowa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie III, najwyższego stopnia, dla obszaru Widawy od Namysłowa do ujścia do Odry. "Na Widawie w Zbytowej w dalszym ciągu obserwuje się tendencję rosnącą stanów wody w strefie powyżej stanu alarmowego. W ujściowym odcinku, stany wody układają się w strefie wody wysokiej z możliwością przekroczenia stanu ostrzegawczego w Krzyżanowicach" - informuje IMGW.

O godz. 7.50 w Zbytowej na Widawie poziom wody wynosił 395 cm, czyli 45 cm ponad granicą stanu alarmowego. Dobra wiadomość jest taka, że aktualnie wody nie przybywa. W Gniechowicach na Czarnej Wodzie poziom wody przekracza stan alarmowy o 24 cm. Z kolei Ślęza w Borowie o 10 cm. Prognoza na najbliższe dni nie obfituje w gwałtowne zjawiska pogodowe. Będzie słonecznie, ale nie upalnie, do 25 stopni Celsjusza.

Czytaj także: Upiorny widok pod Legnicą. Woda zalała cmentarz. Część grobów się zapadła!