Zmiany w samym centrum

Solpol znika z Wrocławia. Rozbiórka kultowego domu handlowego na finiszu [VIDEO]

2022-08-27 8:00

Solpol znika z Wrocławia na naszych oczach. Z tego, niegdyś kultowego domu handlowego w samym centrum miasta przy ul. Świdnickiej zostało już niewiele. Zobaczcie, jak na finiszu prowadzone są prace rozbiórkowe.

Rozbiórka Solpolu we Wrocławiu 

Rozbiórka Solpolu rozpoczęła się w marcu, początkowo planowano, że będzie trwała do końca lipca. Prace prowadzone przez firmę Tree Capital opóźniły się o ponad miesiąc, już wiadomo, że zakończą się we wrześniu. Już teraz jednak z Solpolu zostało bardzo niewiele. Zobaczcie stan prac na naszym filmie oraz w galerii zdjęć.

ZOBACZ TEŻ: Beczki z nieznaną substancją na terenie opuszczonej radiostacji

Solpol został oficjalnie otwarty z wielką pompą 6 grudnia 1993 r. Był pierwszym domem handlowym w wolnej Polsce wybudowanym we Wrocławiu. Robił wrażenie i wyróżniał postmodernistyczną bryłą. Od początku budził też kontrowersje. Jego przeciwnicy krytykowali m.in. jaskrawe barwy elewacji, kontrastujące ze stojącym obok gotyckim kościołem. Budynku broniło jednak wielu architektów i mieszkańców.

Solpol we Wrocławiu. Tak wyburzają kultowy budynek w centrum

Przez pierwsze lata funkcjonowania Solpol cieszył się dużym zainteresowaniem wrocławian. Z czasem jednak zaczął przegrywać konkurencję z kolejnymi galeriami handlowymi, a najemcy zaczęli go stopniowo opuszczać. W 2002 roku w piwnicach budynku telewizja Polsat zrealizowała dwa sezony reality-show „Bar”.

Mieszkania w miejscu Solpolu

Właścicielem Solpolu, a już wkrótce tylko działki po nim, jest firma Noho Investment z Krakowa. Na miejscu kultowego domu handlowego powstanie budynek mieszkalny, w którym na parterze będą zlokalizowane usługi. Szczegóły poznamy zapewne wkrótce. 

Sonda
To dobrze, że Solpol zostanie wyburzony?