Badania na terenie zamku będą kontynuowane

i

Autor: Barbara Maliszewska/CCA-SA 3.0/wikimedia.org Badania na terenie zamku będą kontynuowane

Jakie skarby kryje Zamek Grodno? Sprawdzili to przy pomocy georadaru [WIDEO]

2016-03-25 18:40

Legendy głoszą, że mogą się tam znajdować podziemne tunele i skrzynie ukryte pod koniec II wojny światowej przez wojska niemieckie.

Badania na terenie Zamku Grodno przeprowadzili w drugiej połowie lutego członkowie Grupy Eksploracyjnej Miesięcznika Odkrywca Gemo.

- Celem badań jest przeprowadzenie zbiorczej inwentaryzacji różnych domniemanych tajemniczych miejsc na terenie Zamku Grodno. Do tej pory realizowanych było wiele różnych przedsięwzięć związanych z badaniem georadarem czy odkrywaniem przestrzeni w tym obiekcie. Teraz znaleźliśmy partnera w Grupie Eksploracyjnej Miesięcznika Odkrywca- tłumaczy w wywiadzie dla telewizji Dami Wałbrzych Paweł Brzozowski, dyrektor Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu.

Barwne legendy o skarbach

Są różne teorie dotyczące tego, co dokładnie może być na terenie zamku ukryte. 

- Za lochem ze szkieletem może się znajdować zamaskowany loch, a być może nawet tunel biegnący od zamku do... dna pobliskiego jeziora Bystrzyckiego - spekuluje Łukasz Kazek, radny i miłośnik historii, w rozmowie z "Gazetą Wrocławską".

Mówi się też o ukrytych przez Niemców w latach czterdziestych XX wieku skarbach: tajnych dokumentach czy dziełach sztuki.

Eksploratorzy: Są anomalie i miejsca dotąd nieodkryte

Wyniki naszych badań są obiecujące - zapewniają członkowie Grupy Eksploracyjnej Miesięcznika Odkrywca.

"Pośród kilku miejsc, wytypowanych wspólnie z pracownikami Zamku Grodno, co najmniej trzy kryją w sobie coś więcej niż tylko ciekawe opowieści. Pod podłogą jednej z komnat udało się uchwycić anomalię, wyraźnie wskazującą, że mógł w tym miejscu przebiegać podziemny ciąg komunikacyjny.

W innej georadar wykazał możliwość istnienia reliktu jakiegoś pomieszczenia, oraz ślady po wkopie - być może pamiątce po Szwedach polujących tu na skarby w XVII wieku. Kolejny i chyba najciekawszy sygnał pochodzi z miejsca, które do tej pory nigdy nie występowało w barwnych zamkowych legendach" - piszą na profilu Gemo na Facebooku.

Tajemnice Zamku Grodno cdPo kilku godzinach badań, z legendarnych opowieści zaczęły przebijać ziarenka prawdy. A nawet...Opublikowany przez GEMO na 24 luty 2016

To jednak dopiero wstępne hipotezy. Badania mają być kontynuowane przy użyciu małej kamery, która ma być wpuszczona do niedostępnych obiektów.

Zobacz Zamek Grodno z lotu ptaka:

Czytaj także: Mafia zaprasza do morderczej rodziny. Trwają zapisy do największej gry miejskiej w kraju [AUDIO]​