Badania na terenie Zamku Grodno przeprowadzili w drugiej połowie lutego członkowie Grupy Eksploracyjnej Miesięcznika Odkrywca Gemo.
- Celem badań jest przeprowadzenie zbiorczej inwentaryzacji różnych domniemanych tajemniczych miejsc na terenie Zamku Grodno. Do tej pory realizowanych było wiele różnych przedsięwzięć związanych z badaniem georadarem czy odkrywaniem przestrzeni w tym obiekcie. Teraz znaleźliśmy partnera w Grupie Eksploracyjnej Miesięcznika Odkrywca- tłumaczy w wywiadzie dla telewizji Dami Wałbrzych Paweł Brzozowski, dyrektor Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu.
Barwne legendy o skarbach
Są różne teorie dotyczące tego, co dokładnie może być na terenie zamku ukryte.
- Za lochem ze szkieletem może się znajdować zamaskowany loch, a być może nawet tunel biegnący od zamku do... dna pobliskiego jeziora Bystrzyckiego - spekuluje Łukasz Kazek, radny i miłośnik historii, w rozmowie z "Gazetą Wrocławską".
Mówi się też o ukrytych przez Niemców w latach czterdziestych XX wieku skarbach: tajnych dokumentach czy dziełach sztuki.
Eksploratorzy: Są anomalie i miejsca dotąd nieodkryte
Wyniki naszych badań są obiecujące - zapewniają członkowie Grupy Eksploracyjnej Miesięcznika Odkrywca.
Polecany artykuł:
"Pośród kilku miejsc, wytypowanych wspólnie z pracownikami Zamku Grodno, co najmniej trzy kryją w sobie coś więcej niż tylko ciekawe opowieści. Pod podłogą jednej z komnat udało się uchwycić anomalię, wyraźnie wskazującą, że mógł w tym miejscu przebiegać podziemny ciąg komunikacyjny.
W innej georadar wykazał możliwość istnienia reliktu jakiegoś pomieszczenia, oraz ślady po wkopie - być może pamiątce po Szwedach polujących tu na skarby w XVII wieku. Kolejny i chyba najciekawszy sygnał pochodzi z miejsca, które do tej pory nigdy nie występowało w barwnych zamkowych legendach" - piszą na profilu Gemo na Facebooku.
To jednak dopiero wstępne hipotezy. Badania mają być kontynuowane przy użyciu małej kamery, która ma być wpuszczona do niedostępnych obiektów.
Zobacz Zamek Grodno z lotu ptaka: