Dziki Wrocław - dzika przyjemność

Bzykanie, rżnięcie czy „chcemy mieć mokro”. Kampania wrocławskich ekologów budzi kontrowersje

2022-08-04 11:26

„Dziki Wrocław - dzika przyjemność” - we Wrocławiu ruszyła największa od lat kampania ekologiczna. Od razu wzbudza kontrowersje. W mieście pojawiły się bowiem billboardy z hasłami „Chcemy bzykać w spokoju”, „Kochaj, nie rżnij” czy „Chcemy mieć mokro”. - Oddajemy głos przyrodzie – mówią ekolodzy.

„Chcemy bzykać w spokoju”, „Kochaj, nie rżnij” czy „Chcemy mieć mokro”

2 sierpnia ruszyła we Wrocławia akcja „Dziki Wrocław - dzika przyjemność”. To największe przedsięwzięcie ekologiczne w mieście od lat. Realizuje je Koalicja Wrocławska Ochrony Klimatu, która gromadzi 22 organizacje i ruchy działające na rzecz ochrony przyrody i klimatu. Aktywiści złożyli 26 wniosków do prezydenta Wrocławia o podjęcie natychmiastowych działań w celu ochrony zagrożonych betonozą, wycinką i suszą terenów zielonych.

ZOBACZ TEŻ: Barka z ciężarówkami uwięziona na jazie Rędzin [VIDEO]

Jednym z elementów akcji jest również kampania outdoorowa. We Wrocławiu pojawiły się billboardy z hasłami, które narobiły dużo szumu: „Chcemy bzykać w spokoju”, „Kochaj, nie rżnij” czy „Chcemy mieć mokro”.

Nie brakuje głosów, że kampania jest kontrowersyjna, bowiem jej hasła można odnieść do sfery seksualnej. - Czy w Polsce nawet kampania ochrony rezerwatów przyrody musi opierać się na „szczuciu cycem”?! Czy tylko takim przekazem dojdziemy do wrażliwości typowego Kowalskiego? - napisał na Twitterze Wojciech Kardyś, ekspert ds. marketingu.

Jeszcze dalej poszedł nieukrywający swoich prawicowych poglądów, aktywny w mediach społecznościowych adwokat z Wrocławia Grzegorz Prigan. - Wulgarna kampania ekologów z Wrocławia! - grzmi na Facebooku.

Co ciekawe, zdecydowana większość internautów komentujących ten post jest odmiennego zdania. Oto niektóre z ich komentarzy:

Marcin: Bez przesady. Każdy ma swoje asocjacie. Aby była skuteczna, choć akurat w tym zakresie mam wątpliwości. W każdym razie ekologia powinna być priorytetem.

Małgorzata: Bardzo ważna kampania, hasła przyciągają uwagę - co jest konieczne by były efektywne - zdjęcia ze smakiem zrobione, świetne odwołania do konkretnych miejsc i problemów. Nie ma tu cienia wulgarności

Małgorzata: Ta kampania jest wulgarna tylko dla tych co maja wulgarne - kudłate myśli.

Izabela: Odwoływanie się do erotyki nie jest wulgarne. Ja mam mile skojarzenia.

Choć Grażynka, była odmiennego zdania: Wulgaryzmy działają przeciw ekologom! Na mnie tak to działa. Co na to ludzie wysokiej kultury czy rodzice czytający treść dzieciom! Nie wszystko musi kojarzyć się z seksem aby zostało zauważone.

Koordynatorka kampanii: Oddajemy głos przyrodzie  

Jak tłumaczą akurat taką formę kampanii sami organizatorzy? Weronika Mazurek, koordynatorka akcji, w podkaście Pawła Chlastacza z Radia LUZ powiedziała m.in.: W kampanii outdorowej oddajemy głoś terenom przyrodniczo cennym. No i one trochę mówią nam o tym, czego potrzebują. Na przykład pola irygacyjne mówią o tym, że do tej pory były zalewane wodą i one wciąż chcą mieć mokro. Są też inne tereny, jak las Sołtysowicki, któremu zagra wycinka i on bardziej chciałby być kochany niż wyrżnięty. I są też takie tereny, które warto, żeby były otoczone większą ochroną, żeby ludzie mniej w nie ingerowali. Chcemy, żeby te tereny były objęte ochroną jako rezerwaty, zespoły przyrodniczo-krajobrazowe oraz użytki ekologiczne. Rzeczywiście, tymi chwytliwymi hasłami mówimy do przechodniów i ludzi, którzy je zobaczą. Przede wszystkim chcemy oddać głos przyrodzie, która jest przez nas degradowana w miastach.

A wy co sądzicie na temat kampanii i haseł w niej zawartych? Zagłosujcie w sondzie!

Sonda
Jak oceniasz hasła zawarte w kampanii "Dziki Wrocław - dzika przyjemność"?
Barka z ciężarówkami tonie na Odrze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE