Padają spore sumy

Kolęda 2023. Ile dać księdzu do koperty? Konkretne kwoty, wierni ujawniają, ile dają księdzu na kolędę 2023

2023-12-28 11:42

Kolęda 2023. Wkrótce zaczną się wizyty duszpasterskie, a wraz z nimi powróci tradycyjne pytanie - ile dać księdzu po kolędzie albo jaką kwotę włożyć do koperty? Jedne datki bywają bardzo skromne, inne całkiem pokaźne. Trzeba pamiętać, że to od nas zależy, na jaką sumę się zdecydujemy.

Kolęda 2023. Ile dać księdzu po kolędzie?

Nie ma sztywny dat, kiedy odbywają się kolędy w poszczególnych parafiach. Zazwyczaj jednak zaczynają się zaraz po Świętach Bożego Narodzenia lub zaraz po Nowym Roku. W dużej mierze jednak zależy to od wielkości parafii oraz liczby księży, którzy chodzą po kolędzie.

To już drugi rok, kiedy kolęda ma tradycyjny charakter, czyli jest wizytą duszpasterską w naszych domach. Przypomnijmy, że jeszcze w 2021 roku odbywała się w bardzo ograniczonym zakresie z powodu pandemii Covid-19.

Przygotowania do kolędy

Gdy zdecydujemy się na przyjęcie księdza, musimy się odpowiednio przygotować. Jest kilka zasada, do których musimy się dostosować. Przede wszystkim trzeba pamiętać o przygotowaniu krzyża oraz świec. Miejsce, w którym przyjmiemy księdza powinno być czyste i schludne. Należy wyłączyć urządzenia elektroniczne, a także zabezpieczyć zwierzęta.

Ile włożyć do koperty?

Z wizytą duszpasterską nieodłącznie związana jest kwestia datku dla księdza. Bardzo często zastanawiamy się, ile włożyć do koperty.

Trzeba zaznaczyć, że ofiara jest dobrowolna. Większość księży oczywiście liczy na wsparcie podczas kolędy, ale jednoznacznie zaznacza, że wysokość kwoty zależy od decyzji parafian.

Oczywiście, zdarzają się sytuacje, że proboszczowie „sugerują” kwotę, jakiej oczekują podczas wizyty. Są one jednak sporadyczne.

Takie kwoty dają parafianie

Z różnych przeprowadzanych badań wynika, że najczęściej do kopert wkładamy po 50 lub 100 zł. Oczywiście zdarzają się kwoty zarówno niższe, a także wyższe, niektórzy gotowi są ofiarować nawet kilkaset złotych.

Najczęściej tyle wkładamy do koperty:

  • 20 - 30 zł 
  • 50 zł
  • 70 zł
  • 100 zł
  • 150 zł
  • 200 zł
  • 300 zł
  • 500 zł
Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu. Oto ceny w 2023 roku