Pasażerów Kolei Dolnośląskich czekają duże zmiany

i

Autor: Koleje Dolnośląskie

Koleje Dolnośląskie: Nowy rozkład, nowy cennik i nowe przystanki

2021-12-08 9:46

Pasażerów Kolei Dolnośląskich czekają duże zmiany. W niedzielę, 12 grudnia, wchodzi w życie nowy rozkład jazdy pociągów, w którym pojawią się nowe połączenia - wraca m.in. połączenie do Jelcza-Laskowic. Podróżni będą mieli też do dyspozycji 12 nowych przystanków, w tym kilka w samym Wrocławiu. Niestety, wzrosną również ceny biletów.

Nowy rozkład jazdy

Od niedzieli, 12 grudnia, zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy Kolei Dolnośląskich. W nowym rozkładzie pojawią się nowe połączenia. Po 20 latach pociągi wrócą wreszcie na trasę do Jelcza-Laskowic przez Wrocław Wojnów. Nowe pociągi będą dostępne też na odcinkach Wrocław Główny – Rawicz, Legnica – Jawor, Bielawa Zachodnia – Dzierżoniów Śląski oraz Legnica – Głogów. Część dotychczasowych połączeń zostanie wydłużona, rozszerzone zostaną terminy kursowania niektórych pociągów oraz pojawią się nowe przystanki. Relacja dwóch par pociągów z Wrocławia w kierunku Międzylesia zostanie wydłużona do czeskiego Lichkova (łącznie funkcjonować będzie 6 par połączeń), natomiast dwie pary połączeń do Żar zostaną wydłużone do Tuplic.

- Stawiamy na stały rozwój, dlatego po raz kolejny w rocznym rozkładzie jazdy pojawiają się nowe połączenia dostępne dla Dolnoślązaków - podkreśla Bartłomiej Rodak, rzecznik Kolei Dolnośląskich.

ZOBACZ TEŻ: Koleje Dolnośląskie kupują nowe pociągi. Zobacz, jak będą wyglądały [ZDJĘCIA]

Nowe przystanki

Pasażerowie Kolei Dolnośląskich będą mieli do dyspozycji 12 nowych przystanków. Część z nich po raz pierwszy zostanie oddana do użytku podróżnym. Wśród nich znajduje się kilka przystanków we Wrocławiu: Wrocław Szczepin, Wojnów Wschodni, Iwiny, Popiele oraz Strachocin.

- Na przystanku Wrocław Szczepin od grudnia zaczną się zatrzymywać pociągi - informuje Bartłomiej Rodak. - Do rozkładu jazdy na stałe wejdą również postoje na stacjach Nadolice Małe i Wielkie, Dobrzykowice Wrocławskie oraz Chrząstawa Mała. Chcemy być przewoźnikiem dostępnym zarówno dla mniejszych gmin, jak i głównych miast w regionie. Dzięki temu dla mieszkańców gmin aglomeracji poprawi się dostępność komunikacyjna centrum Wrocławia.

Wraz z nowym rozkładem pojawią się też cztery kolejne przystanki na żądanie: Batowice Lubańskie, Gierałtów, Gorzelin, Piechowice Dolne. Łącznie na Dolnym Śląsku będzie 26 takich przystanków.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Pierwszy pociąg hybrydowy kursuje już po Dolnym Śląsku

Nowy cennik

Niestety, od 12 grudnia wzrosną też ceny biletów. Nowy cennik Kolei Dolnośląskich obejmie zarówno taryfę podstawową, jak i stałe oferty oraz promocje przewoźnika. Jak zapowiada przewoźnik, ceny biletów wzrosną średnio o ok. 10 proc.

- Obok wzrostu kosztów wynagrodzeń i obsługi taboru, ceny energii to najszybciej rosnąca pozycja kosztowa. Pomiędzy 2019 a 2021 rokiem łączny koszt zakupu energii trakcyjnej wzrósł o prawie 50 proc. - tłumaczy rzecznik Kolei Dolnośląskich. - Sytuacja na rynku zmusza przewoźników do aktualizacji taryf. Nie chcemy, aby ceny energii odbiły się na zmniejszeniu liczby połączeń, dlatego zdecydowaliśmy się na wprowadzenie nowego cennika.

Sonda
Lubisz podróżować pociągiem?
Nowy Elf 2 na torach