Pociąg hybrydowy Impuls II kursuje już po Dolnym Śląsku

i

Autor: Koleje Dolnośląskie Pasażerowie Kolei Dolnośląskich mogą już podróżować nowymi pociągami hybrydowymi Impuls II

Pierwszy pociąg hybrydowy kursuje już po Dolnym Śląsku

2021-10-05 14:21

We wtorek na dolnośląskie tory wyjechał Impuls II – pierwszy pociąg hybrydowy, którym będą mogli podróżować pasażerowie Kolei Dolnośląskich. Nowy pociąg będzie obsługiwał linię z Trzebnicy do Wrocławia, która jeszcze w tym roku zostanie wydłużona do Sobótki i Świdnicy.

Koleje Dolnośląskie kupiły w sumie 6 trójczłonowych Impulsów II – nowoczesnych pociągów hybrydowych, posiadających jednocześnie napęd elektryczny i spalinowy. Każdy z nich może zabrać na pokład co najmniej 315 pasażerów. Pierwsza z „hybryd” już od 5 października będzie regularnie kursować na trasie Trzebnica – Wrocław Główny. Drugi pociąg przechodzi uzupełniające testy techniczne i wyjedzie na tory w najbliższych tygodniach.

- Konsekwentny rozwój kolei na Dolnym Śląsku stanowi jeden z naszych priorytetów - mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego. - Stale wzmacniamy tabor o kolejne pociągi, które wpisują się w najnowsze standardy technologiczne. Nasze województwo jest jednym z pierwszych regionów, który zdecydował się na zakup pociągów hybrydowych. To ważny krok, który pomoże w walce o czystsze powietrze, dzięki ograniczeniu emisji.

Jeszcze w tym roku pociągi hybrydowe Kolei Dolnośląskich wyjadą na wydłużoną trasę z Trzebnicy, przez Wrocław i Sobótkę do Świdnicy. Ponieważ tylko część trasy jest zelektryfikowana, nowe pociągi będą mogły w pełni wykorzystać na niej swój potencjał. Impulsy II mogą kursować z prędkością 160 km/godz. poruszając się w trybie elektrycznym oraz 120 km/h w trybie spalinowym. Zastosowanie innowacyjnej technologii pozwala również na redukcję emisji spalin.

- W Kolejach Dolnośląskich stawiamy sobie za cel wprowadzanie na tory najbardziej rozwiniętych technologicznie składów - podkreśla Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich. - Wykorzystanie pociągów hybrydowych z dwusystemowym napędem umożliwi nam obsługę nowych linii.

Pasażerowie Impulsów II będą mieli do dyspozycji bezprzewodowy internet, gniazdka elektryczne, porty USB i podokienne stoliki. Pociągi są także wyposażone w klimatyzację, wydzielone miejsca do przewozu rowerów oraz nowoczesny system informacji pasażerskiej.

- Jestem przekonany, że podróżni docenią komfort podróżowania pojazdami hybrydowymi - komentuje Zbigniew Konieczek, prezes firmy Newag. - Nasze hybrydy to konstrukcja, która jest efektem innowacyjnego podejścia NEWAGu do poszukiwanej przez przewoźników optymalizacji oferty, wyjściem naprzeciw oczekiwaniom w zakresie ekonomiki eksploatacji i ekologii taboru kolejowego.

Wszystkie zakupione pociągi Newag dostarczy na Dolny Śląsk w pierwszym półroczu 2022 roku. Wartość zamówienia sięga niemal 170 mln zł.

Remont Mostu Pomorskiego we Wrocławiu
Sonda
Lubisz podróżować pociągiem?