Pociąg hybrydowy Impuls II zacznie wkrótce kursować po Dolnym Śląsku

i

Autor: Koleje Dolnośląskie

Pierwszy pociąg hybrydowy wkrótce zacznie kursować po Dolnym Śląsku

2021-09-20 15:07

Już w październiku wyjedzie na tory pierwszy z sześciu pociągów hybrydowych zamówionych przez Koleje Dolnośląskie. Nowe pojazdy wyróżnia nieskoemisyjny napęd elektryczno-spalinowy, który umożliwia obsługę każdego rodzaju tras, w tym zupełnie niezelektryfikowanych. Sześć składów zakupionych od nowosądeckiego Newag kosztowało w sumie 170 mln zł.

Pierwszy z sześciu pociągów hybrydowych Impuls II zamówionych przez Koleje Dolnośląskie dotarł już do bazy technicznej w Legnicy. Po zakończeniu uzupełniających badań i testów w październiku wyjedzie na tory. Nowe pojazdy wyróżnia dwusystemowy napęd elektryczno-spalinowy, umożliwiający obsługę każdego rodzaju tras, w tym zupełnie niezelektryfikowanych. Nowe pociągi będą mogły kursować z maksymalną prędkością 160 km/godz., poruszając się w trybie elektrycznym oraz 120 km/godz. w trybie spalinowym.

- Pojazd komfortowo się prowadzi, w trakcji spalinowej praktycznie tak jak w elektrycznej - mówi Sebastian Andryszak, maszynista-instruktor, który jako jeden z pierwszych miał okazję prowadzić pierwszą dolnośląską „hybrydę”. - Co istotne, spala o wiele mniej niż nasza dotychczasowa flota.

Impulsy 2 składają się z trzech członów. Każdy może zabrać na pokład ponad 300 pasażerów. W pociągach znajdą się specjalne miejsca do przewozu rowerów, klimatyzacja, podokienne stoliki, nowoczesny system informacji pasażerskiej, ogólnodostępny, bezprzewodowy internet, a także gniazdka elektryczne i porty USB.

- Jest to pojazd niskoemisyjny, zarówno w trakcji elektrycznej, jak i spalinowej, spełnia najnowsze normy emisji spalin - zapewnia Łukasza Zgółka, zastępca dyrektora ds. technicznych w KD.

Zastosowanie innowacyjnej technologii pozwalającej na redukcję emisji spalin nie jest jedynym ekologicznym rozwiązaniem w nowych pociągach. W Impulsach II po raz pierwszy na świecie wykorzystano technologię elektronicznego papieru jako informacji dla pasażerów, zastępując tym samym drukowane plakaty, które były dostępne w pojazdach. System składa się z kolorowych wyświetlaczy oraz platformy do zdalnego zarządzania wyświetlaną treścią. Urządzenia pobierają minimalną ilość energii elektrycznej, a wysoka jakość kontrastu nie męczy oczu (podobnie jak zwykły papier).

- Jako pierwsi na świecie mogliśmy dostarczyć pojazdom szynowym system opierający się na technologii e-papieru - podkreśla Paweł Korczakowski, inżynier sprzedaży ds. systemów IT w Ledatel. - Dzięki pracy naszych specjalistów z zakresu mechaniki i informatyki oraz współpracy z firmą Newag, udało nam się stworzyć dla Kolei Dolnośląskich unikalny produkt służący do emisji treści, w tym regulaminów czy map.

Pociągi hybrydowe Impuls II zostały zakupione w ramach przetargu od nowosądeckiego Newagu. Sześć składów kosztowało w sumie 170 mln zł. Nowe pojazdy dołączą do obecnie użytkowanych 27 elektrycznych Impulsów.

- Niebawem przewidziane są kolejne dostawy, które wzmocnią nasz park taborowy - mówi Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich. - Wszystkie zamówione pojazdy zostaną dostarczone w pierwszym półroczu 2022 roku.

Wrocławski Ogórek znowu będzie woził wrocławian
Sonda
Lubisz podróżować pociągiem?