Koronawirus SARS-CoV-2 dotarł do Polski. Pierwszy w naszym kraju przypadek zachorowania na COVID-19 potwierdzono w środę (4 marca) w Zielonej Górze.
Jak zapewniają służby sanitarne, na terenie województwa dolnośląskiego nie ma obecnie potwierdzonych przypadków zarażenia koronawirusem. W ostatnim czasie wzrosła jednak liczba osób, u których podejrzewa się takie zarażenie.
Polecany artykuł:
Według danych z piątku (6 marca), z powodu podejrzenia zarażenia koronawirusem, na Dolnym Śląsku hospitalizowanych jest 8 osób. 5 osób przebywa na oddziałach zakaźnych we Wrocławiu (4 osoby w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistyczny przy ul. Koszarowej, a jedno dziecko w Klinice Pediatrii i Chorób Infekcyjnych przy ul. Chałubińskiego). Kolejne 3 osoby zostały przyjęte na oddział zakaźny w szpitalu w Bolesławcu. Ponadto 87 osób objętych jest kwarantanną lub izolacją, a 260 osób znajduje się pod nadzorem epidemiologicznym.
Aktualne dane dla województwa dolnośląskiego (6 marca):
• liczba osób hospitalizowanych – 8
• liczba osób objętych kwarantanną lub izolacją - 87
• liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym – 260
ZAKAZ ODWIEDZIN W SZPITALACH
W związku z pierwszym w Polsce potwierdzonym przypadkiem zarażenia koronawirusem, wojewoda dolnośląski wprowadził całkowity zakaz odwiedzin w szpitalach na Dolnym Śląsku. W uzasadnionych przypadkach dyrekcja szpitala może od zakazu odwiedzin odstąpić.
Wojewoda dolnośląski zaapelował do mieszkańców Dolnego Śląska o ograniczenie wizyt w szpitalach i przychodniach, szczególnie przez osoby starsze. Alternatywą dla wizyty w przychodni może być kontakt z uruchomioną przez PZU infolinią – po numerem telefonu 22-505-11-88 można uzyskać poradę lekarską lub niezbędne informacje na temat koronawirusa.
- Mamy w tej chwili możliwość konsultacji telefonicznych, a nawet prowadzenia wideokonferencji, podczas której lekarz może pacjenta zobaczyć. Ograniczenie wizyt w szpitalach i przychodniach to realne zmniejszenie szansy na rozprzestrzenianie się wirusa - mówi wojewoda dolnośląski, Jarosław Obremski.
Po przeprowadzeniu takiej konsultacji lekarz decyduje, czy istnieje konieczność skontaktowania się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub udania się bezpośrednio do szpitala.
GDZIE ZGŁOSIĆ SIĘ PO POMOC?
We Wrocławiu znajdują się dwa oddziały zakaźne dedykowane do przyjmowania osób z podejrzeniem zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Osoby dorosłe są hospitalizowane w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistyczny przy ul. Koszarowej, a dzieci trafiają do Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych przy ul. Chałubińskiego.
Niezbędne informacje, jak postępować w przypadku podejrzenia zarażenia koronawirusem można uzyskać w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu:
• do godz. 15:00 - Oddział Epidemiologii: tel. 693-900-908 lub 71-361-42-90 wew. 5
• po godz. 15:00 - numer alarmowy Oddziału Epidemiologii: 603-720-579
Przez całą dobę dostępna jest też infolinia NFZ: 800-190-590.
Polecany artykuł:
POLOWE IZBY PRZYJĘĆ
W środę (5 marca) w dwóch miejscach na terenie województwa dolnośląskiego zostały próbnie rozwinięte polowe przyszpitalne izby przyjęć. Polowe izby przyjęć stanęły przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej we Wrocławiu oraz przy Specjalistycznym Szpitalu w Wałbrzychu.
- Ewentualne uruchomienie tego rodzaju punktów będzie miało na celu usprawnienie funkcjonowania szpitali w czasie zwiększonej ilości mieszkańców zgłaszających jednocześnie się do tych placówek – czytamy w komunikacie Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.
LABORATORIUM
We Wrocławiu od 28 lutego działa laboratorium, w którym przeprowadza się badania na obecność koronawirusa. Wrocławskie laboratorium mieści się w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przy ul. M. Skłodowskiej-Curie. Tutaj trafiają próbki od osób, co do których występuje podejrzenie, że mogą być zarażone koronawirusem. Jak dotąd wszystkie przeprowadzone badania laboratoryjne dały wynik negatywny.
LOTNISKO
Na lotnisku we Wrocławiu wprowadzono specjalne procedury dla osób przylatujących z zagrożonych regionów. Pasażerowie, przylatujący do Wrocławia z Włoch, po wylądowaniu poddawani są kontroli temperatury ciała. Ponadto pasażerowie przylatujący z hub’ów przesiadkowych oraz z Włoch, mogą być proszeni przez personel pokładowy o wypełnienie Karty Lokalizacyjnej Pasażera.