Koronawirus we Wrocławiu. Politechnika Wrocławska drukuje przyłbice ochronne dla lekarzy

2020-03-31 8:16

Politechnika Wrocławska włączyła się w akcję produkcji sprzętu ochronnego, który może być wykorzystywany przez lekarzy w trakcie trwającej epidemii koronawirusa. Na drukarkach 3D na Wydziale Mechanicznym drukowane są m.in. przyłbice ochronne dla lekarzy.

Pracownicy i studenci Politechniki Wrocławskiej pomagają w walce z koronawirusem. Dzięki wykorzystaniu technologii druku 3D na Wydziale Mechanicznym wytwarzane są m.in. przyłbice ochronne dla lekarzy.

- W związku z obecną sytuacją w kraju i na świecie powstaje wiele inicjatyw, w których wolontariusze wspierają pracowników służby zdrowia. W Katedrze Technologii Laserowych, Automatyzacji i Organizacji Produkcji Politechniki Wrocławskiej uruchomiono już sześć urządzeń, na których w ciągu czterech dni udało się wykonać już prawie 150 sztuk przyłbic - mówi dr hab. inż. Tomasz Kurzynowski, kierownik katedry.

Politechnika Wrocławska nie ogranicza się tylko do drukowania. Pracownicy i studenci Wydziału Mechanicznego zoptymalizowali istniejący model przyłbicy, udostępniony początkowo przez firmę Prusa Research.

- Model został zoptymalizowany w taki sposób, żeby można było zastąpić trudno dostępną płytę PVA/PETG, stanowiącą przednią osłonę, poprzez folię do bindowania w rozmiarze A4 - wyjaśnia prof. Kurzynowski. - Ponadto skrócony został czas wydruku oraz poprawiona została wygoda użytkowania przyłbicy.

Na podstawie opracowanego na politechnice modelu wolontariusze z Wrocławia i okolic mogą drukować przyłbice dla lokalnych i okolicznych szpitali.

Do akcji drukowania przyłbic ochronnych mogą przyłączyć się wszyscy posiadacze drukarek 3D. Szczegóły można znaleźć TUTAJ.

Osoby, które nie mają możliwości drukowania lub składania przyłbic, ale chcą wesprzeć akcję, mogą zasilić zbiórkę założoną przez studenta Wydziału Mechanicznego. Więcej informacji TUTAJ.

Koronawirus. Posłuchaj, jakie przedmioty trzeba dezynfekować. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami
Specjalne namioty przy polskich szpitalach. Do czego służą? Rzeczniczka PCPM wyjaśnia [Super Raport]