Piszesz maturę 2021 z matematyki? To musisz umieć, żeby zdać [WYMAGANIA PROGRAMOWE]

i

Autor: pixabay.com Piszesz maturę 2021 z matematyki? To musisz umieć, żeby zdać [WYMAGANIA PROGRAMOWE]

Matura 2021 z matematyki. To musisz umieć, żeby zdać egzamin [WYMAGANIA PROGRAMOWE]

2021-04-22 12:15

Matura 2021 z matematyki zbliża się wielkimi krokami. Na naukę pozostało już coraz mniej czasu. Egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym odbędzie się w środę, 5 maja. Niecały tydzień później – we wtorek, 11 maja – uczniowie przystąpią do egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie rozszerzonym. Co pojawi się na maturze z matematyki, a czego w tym roku nie będzie? Co trzeba umieć, żeby pomyślnie zdać egzamin? Sprawdź, co obowiązuje w tym roku na maturze z matematyki.

Spis treści

  1. Matura 2021 z matematyki. Co trzeba umieć, żeby zdać egzamin?
  2. Matura 2021 z matematyki. Szczegółowe wymagania egzaminacyjne
  3. Matura 2021 z matematyki. Jak będzie wyglądał egzamin?
  4. Matura 2021 z matematyki. Termin egzaminu

Matura 2021 z matematyki to jedno z największych wyzwań, jakie stoją przed uczniami, którzy przystępują w tym roku do egzaminu dojrzałości. Materiału do opanowania jest bardzo dużo, a czasu na naukę pozostało już coraz mniej. Dobra wiadomość jest taka, że matura 2021 z matematyki zostanie przeprowadzona na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej. Oznacza to, że egzamin powinien być w tym roku łatwiejszy. Mniej będzie zadań otwartych, a do zdania matury wystarczy odpowiedzieć prawidłowo na połowę zadań zamkniętych.

SPRAWDŹ KONIECZNIE: Matura próbna 2021: Matematyka. Odpowiedzi i arkusze sprawdzisz tutaj [CKE ODPOWIEDZI PYTANIA]

Matura 2021 z matematyki. Co trzeba umieć, żeby zdać egzamin?

Co trzeba umieć, żeby zdać egzamin maturalny z matematyki? Uczniów przystępujących do egzaminu maturalnego z matematyki obowiązuje kilka ogólnych wymagań:

Poziom podstawowy

  • wykorzystanie i tworzenie informacji - zdający interpretuje tekst matematyczny, po rozwiązaniu zadania interpretuje otrzymany wynik
  • wykorzystywanie i interpretowanie reprezentacji - zdający używa prostych, dobrze znanych obiektów matematycznych
  • modelowanie matematyczne - zdający dobiera model matematyczny do prostej sytuacji i krytycznie ocenia trafność modelu
  • użycie i tworzenie strategii - zdający stosuje strategię, która jasno wynika z treści zadania
  • rozumowanie i argumentacja - zdający prowadzi proste rozumowanie, składające się z niewielkiej liczby kroków

Poziom rozszerzony:

  • Wykorzystanie i tworzenie informacji - zdający używa języka matematycznego do opisu rozumowania i uzyskanych wyników
  • Wykorzystywanie i interpretowanie reprezentacji - zdający rozumie i interpretuje pojęcia matematyczne oraz operuje obiektami matematycznymi
  • Modelowanie matematyczne - zdający buduje model matematyczny danej sytuacji, uwzględniając ograniczenia i zastrzeżenia
  • Użycie i tworzenie strategii - zdający tworzy strategię rozwiązania problemu
  • Rozumowanie i argumentacja - zdający tworzy łańcuch argumentów i uzasadnia jego poprawność

Matura 2021 z matematyki. Szczegółowe wymagania egzaminacyjne

Matura 2021 z matematyki ze względu na ograniczony zakres wymagań podstawy programowej powinna być łatwiejsza niż w latach ubiegłych. W tym roku na egzaminie nie znajdziemy m.in. zadań dotyczących brył obrotowych i kątów w ostrosłupach, ograniczone zostały też wymagania dotyczące funkcji i graniastosłupów. Dokładne informacje na temat pytań, jakie na pewno nie pojawią się na maturze 2021 z matematyki znajdziecie tutaj: Matura 2021 z matematyki łatwiejsza. Tego na pewno nie będzie na maturze CKE

Czego w takim razie można spodziewać się na egzaminie maturalnym z matematyki? Co trzeba umieć, żeby zdać maturę 2021? Szczegółowe wymagania egzaminacyjne znajdziecie w poniższej galerii:

Matura 2021 z matematyki. Jak będzie wyglądał egzamin?

Egzamin maturalny z matematyki będzie trwał 170 minut. Za rozwiązanie zadań będzie można uzyskać maksymalnie 45 punktów, czyli 5 punktów mniej niż w latach ubiegłych. 28 punktów będzie do zdobycia za zadania zamknięte, a 17 punktów za zadania otwarte. W tym roku mniej będzie też zadań otwartych, bo tylko 7. W latach 2015 – 2020 maturzyści mieli do rozwiązania 9 takich zadań.

ZOBACZ TEŻ: Matura próbna 2021: Matematyka poziom rozszerzony. Odpowiedzi i arkusze sprawdzisz TUTAJ

Matura 2021 z matematyki. Termin egzaminu

Matura 2021 z matematyki na poziomie podstawowym odbędzie się w środę, 5 maja. Egzamin rozpocznie się o godz. 9:00. Niecały tydzień później – we wtorek, 11 maja, o godz. 9:00 uczniowie przystąpią do egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym.

ZOBACZ TEŻ: Matura próbna 2021: Matematyka poziom rozszerzony. Odpowiedzi i arkusze sprawdzisz TUTAJ

Termin dodatkowy matury 2021 z matematyki wyznaczono na czerwiec. Uczniowie, którzy uzyskają zgodę dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, będą mogli przystąpić do egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym 2 czerwca (środa) o godz. 9:00, a egzamin na poziomie rozszerzonym zaplanowano tego samego dnia o godz. 14:00.

Wyniki egzaminu maturalnego mają być znane do 5 lipca.

MATURA 2021

Sonda
Matura 2021 - czy dobrze, że wymagania są mniejsze?
Maturzyści przygotowują się do matury. To już ostatnia prosta