MobiRobi, czyli specjalista od usterek. Stworzyli go studenci PWr [WIDEO, GALERIA, AUDIO]

2016-04-20 19:15

Znajdzie usterkę, sprawdzi rury i zobaczy, czy kanalizacja jest dobrze zrobiona. Czterej studenci Politechniki Wrocławskiej stworzyli Mobilnego Robota Inspekcyjnego  MobiRobi (MRI). 

Członkowie koła naukowego PIRM stworzyli robota za niecałe cztery tysiące złotych.Tymczasem na rynku taki sprzęt kosztuje prawie 150 tysięcy złotych. 

Robot ma około. 40 centymetrów długości i waży niecałe sześć kilogramów.

- Wózek ten jest wprowadzany do kanalizacji i operator na powierzchni jest w stanie przeprowadzać pełną inspekcję sieci kanalizacyjnych, czyli wykrywanie awarii, usterek, sprawdzanie stanu kanalizacji. Przede wszystkim też sprawdzanie spadków, jakie występują w kanalizacji. Dzięki wbudowanemu czujnikowi jest on w stanie określić czy kanalizacja jest dobrze wykonana - opowiada Tomasz Zimoch, student automatyki i robotyki.

Urządzeniem można sterować z laptopa, albo z aplikacji. 

MobiRobi będzie jeszcze lepszy

Studenci planują jeszcze usprawnić robota.

- Chcemy go dodatkowo wyposażyć w pantograf. Dzięki temu będziemy mogli podwyższać i obniżać poziom kamery. Chcemy wyposażyć go w większą liczbę kół o różnych średnicach. Dzięki temu będzie on mógł się podnosić w kanalizacji. Trwają prace nad modułem GSM. Dzięki temu właściciel takiej firmy będzie miał lepszą kontrolę nad pracą swoich ludzi - tłumaczy Krzysztof Taraszkiewicz, student mechaniki i budowy maszyn."

Projekt MobiRobi spodobał się na tyle Izbie Gospodarczej "Wodociągi Polskie", że został zaproszony na targi w Bydgoszczy i zostanie tam wyróżniony na gali. 

Zobacz film reporterki Radia ESKA Eweliny Wąs:

Posłuchaj materiału reporterki Radia ESKA Eweliny Wąs:

Czytaj także: Noc Muzeów Wrocław 2016: nocne widoki ze Sky Towera, awatar Pana Tadeusza i wiele innych atrakcji [PROGRAM]