Zadrzechnia fioletowa, zwana także czarną pszczołą, to największa pszczoła Europy. Rozmiarem dorównuje niemal szerszeniowi, osiągając nawet 3 cm długości. W odróżnieniu od pszczół spotykanych na co dzień zadrzechnia fioletowa jest cała czarna i ma ciemne fioletowe skrzydła.
Jej wielkość i kolor może budzić obawy, ale nie należy się jej obawiać. Czarna pszczoła nie jest agresywna. Oczywiście, podobnie jak zwykłe pszczoły, w sytuacji gdy poczuje się zagrożona, zadrzechnia fioletowa może użądlić. Nie niepokojona nie powinna jednak nikomu wyrządzić krzywdy.
Powrót czarnych pszczół na Dolny Śląsk to wspaniała wiadomość. Ostatni raz były tu widziane na początku XX wieku. W 2002 roku zadrzechnia fioletowa została uznana za gatunek wymarły w Polsce. Ponownie na terenie kraju można je obserwować od kilku lat.
Gdzie można spotkać czarne pszczoły? Zadrzewnia fioletowa zakłada gniazda w pniach lub konarach starych, spróchniałych drzew. Najczęściej można ją zaobserwować na kwiatach groszku pachnącego, robinii akacjowej, soi warzywnej i żmijowca zwyczajnego.
Zadrzechnia fioletowa objęta jest ochroną gatunkową i nie można jej zabijać.